مبین

شنبه 29 تیر 1392

 

دیده‌بان: صدای آمریکا به عنوان یکی از رسانه‌های سازمان جاسوسی سیا طی سعی کرده با تمسک به ماجرای سقوط دولت مرسی، از عدم تمایل مردم منطقه خاورمیانه به حکومت اسلامی بنویسد.

به گزارش موسسه راهبردی دیده‌بان، شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان همواره تلاش کرده‌اند نظام اسلامی و حکومت دینی مبتنی بر قوانین اسلام را ناکارآمد جلوه دهند و اخیراً نیز با سقوط دولت مرسی در مصر بر شدت حملات خود علیه حکومت دینی و اسلامی افزوده‌اند و سرمست از این کودتا در مصر، تلاش می‌کنند برای دیگر کشورها همچون مصر نسخه بپیچند.

در همین راستا صدای آمریکا به عنوان رسانه‌ای که ابایی ندارد بگوید از سازمان جاسوسی آمریکا پول می‌گیرد و اهداف او را پیگیری می‌کند با انتشار گزارشی درباره تحولات اخیر مصر مغرضانه نتیجه گرفته است که اسلام و حکومت اسلامی راه‌حل خاورمیانه نیست. باربارا اسلاوین نویسنده این مطلب از جاسوسان سازمان سیا است که علاوه بر عضویت در شورای روابط خارجی آمریکا در مؤسسه "وودرو ویلسون" که جزء موسسات برانداز قلمداد می‌شود نیز عضو است. وی پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم نیز بارها و بارها مواضع ضد ایرانی در نشریات آمریکا گرفته است. از جمله اقدامات وی نیز می‌توان به مقاله وی درباره رضا ربع‌پهلوی اشاره کرد که در تناقض با رفتار و عملکرد اسلاوین است. چرا که وی خود را فردی دموکراسی‌خواه معرفی می‌کند ولی از یک دیکتاتور مستبد حمایت کرده است.

این نویسنده ضد اسلام در ادامه می‌نویسد سقوط مرسی درس آموزنده برای ایران است که تنها کشور جهان است که حکومت دینی دارد. وی در این‌باره اینچنین می‎‌نویسد: «هم ایران و هم ترکیه ابتدا از پیروزی اخوان استقبال کردند، اما تحولات مصر به جای این که به دیدگاه‌های جهان اسلام اعتبار ببخشد، سبب شد که توجه جهان بر محدودیت‌های آن معطوف شود.» این جاسوس سیا در حالی از محدودیت‌های دیدگاه‌های جهان اسلام سخن رانده است که جمهوری اسلامی به برکت وجود نظام دینی مبتنی بر ولایت فقیه سی و اندی سال است با وجود همه تحریم‌ها و تهدیدها در برابر زورگویی‌های دشمنان ایستاده است و دشمنان آن نیز اگرچه در برهه‌هایی قصد داشتند مشکلاتی را در برابر پیشرفت و صدور انقلاب بگیرند اما موفق نبوده‌اند.

صدای آمریکا و باربارا اسلاوین

این جاسوس آمریکایی وقتی دشمنی خود را با اسلام و جمهوری اسلامی به خوبی نمایان می‌کند که از شکست انقلاب اسلامی در ایران و عدم تمایل مردم منطقه به دیدگاه‌های مذهبی و دینی می‌نویسد. نویسنده این گزارش که همانند کبک سر خود را در برف فرو کرده است و نمی‌خواهد بیداری اسلامی شکل‌گرفته در شمال آفریقا و غرب آسیا را ببیند که نه تنها شروع تظاهرات و اعتراضات مردم از نمازهای جمعه و مساجد است بلکه شعارهای مردم نیز از عمق اعتقادات و گرایشات آنان به اسلام خبر می‌دهد. در ادامه گزارش می‌نویسد که مردم ایران آداب و رسوم اسلامی همچون روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان را به ندرت به جا می‌آورند. جاسوس آمریکایی اگر نمی‌تواند از مغز الکلی خود استفاده کند ولی می‌تواند چشمان خود را باز کرده و حضور گسترده مردم در مساجد و مناجات‌های ماه رمضان را ببیند و بعد چنین گزارش مغرضانه‌ای بنویسد.

لازم به ذکر است رادیو زمانه نیز به عنوان یک رسانه‌ای که به شدت مواضع ضد اسلامی می‌گیرد نیز طی مطلبی درباره رمان یکی از روشنفکران غرب‌زده مصری به نکته‌ای با مضمون بالا پرداخته و اینچنین می‌نویسد: «او ]روشنفکر مصری[ امیدوار است پیام مهم حوادث اخیر مصر به گوش تمامی جهان عرب رسیده باشد که "اسلام سیاسی چیزی جز فاجعه به بار نمی‌آورد".»

رادیو زمانه

این اظهارات و نوشته‌ها در حالی توسط معاندان، مغرضانه نگاشته می‌شود که آن یار سفر کرده ما حضرت امام(ره) با دم مسیحایی خود به تمامی مسلمانان و مستضعفان جهان خبر داده بودند این قرن، قرن غلبه مستضعفان بر مستکبران است. جانشین بر حق ایشان و خلف صالحشان رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز چندی قبل از رفتن این موج بیداری تا قلب اروپا خبر داده بودند که با گذشت هر چه بیشتر زمان ابعاد بیشتری از این بیش‌بینی‌های رهبران الهی برای مردم جهان آشکار خواهد شد.

 • نظرات() 
 • پنجشنبه 27 تیر 1392

   

  مراسم سالروز بمباران شیمیایی روستای «زرده» شهرستان دالاهو استان کرمانشاه، 31 تیر ماه با حضور جمعی از مسئولین کشوری و استانی برگزار می شود.

  به گزارش باشگاه خبرنگاران کرمانشاه

  شیرمحمد کرمی گفت : روستای زرده 31 تیر 1367 و درست در روز عید قربان بمباران شیمیایی شد و بر اثر این فاجعه 275 نفر از اهالی روستا شهید و بیش از هزار نفر مصدوم شیمیایی شدند

  وی با بیان اینکه متاسفانه با گذشت سالها هنوز تعداد زیادی از مصدومین شیمیایی درصد جانبازی نگرفته اند،افزود : از مسئولین انتظار داریم به این موضوع رسیدگی ویژه کنند.

  کرمی با اشاره به افزایش آمار سرطان خون، سرطان ریه و دیگر بیماریها در بین اهالی روستا پس ازاین واقعه،  عنوان کرد  : مردم روستا امروز با مشکلات جسمی و روحی بسیاری مواجه اند و می طلبد مسئولین به این مردم رسیدگی کنند.

  وی با اشاره به برگزاری مراسم سالروز بمباران شیمیایی زرده در روز 31 تیرماه، گفت: قرار است در این مراسم نمایندگانی از دفتر مقام معظم رهبری، استاندار و مسئولین استان و شهرستان حضور داشته باشند.

  کرمی افزود : این مراسم صبح روز دوشنبه 31 تیر در مدرسه شهید مرادی روستای زرده برگزار می شود و امیدواریم با برگزاری این مراسم بتوانیم صدای مظلومیت زرده را به گوش مسئولین برسانیم.

 • نظرات() 
 • .

  پنجشنبه 27 تیر 1392

  مجوزی برای تجمع در مقابل خانه سینما صادر نشده است

  رئیس پلیس امنیت تهران بزرگ در خصوص تجمع روز پنج‌شنبه سینماگران در مقابل درب خانه سینما گفت که تاکنون مجوزی برای این منظور از سوی وزارت کشور به پلیس ارسال نشده است.
  به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران ، رئیس پلیس امنیت تهران بزرگ در خصوص تجمع روز پنج‌شنبه سینماگران در مقابل درب خانه سینما گفت که تاکنون مجوزی برای این منظور از سوی وزارت کشور به پلیس ارسال نشده است.

  رئیس پلیس امنیت تهران بزرگ در گفت‌وگو با  فارس در خصوص انتشار اخباری مبنی بر فراخوان تجمع سینماگران در مقابل خانه سینما در برخی سایت‌ها گفت که هرگونه تجمعی از سوی سینماگران منوط به صدور مجوز وزارت کشور بوده است و تاکنون مجوزی برای تجمع سینماگران در مقابل درب خانه سینما در روز پنج‌شنبه از سوی وزارت کشور به پلیس ارسال نشده است.

 • نظرات() 
 • پنجشنبه 27 تیر 1392

  دبیر کل بنیاد هابیلیان با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر به درک واصل شدن سرکرده فراری گروهک تروریستی منافقین گفت: به طور قطع اگر اتفاق خاصی برای سرکرده فراری منافقین رخ دهد، مسئولین امنیتی کشورمان همانند موارد دیگر آن را اطلاع‌رسانی خواهند کرد.
  به گزارش بولتن نیوز، "محمد جواد هاشمی‌نژاد" در گفتگو با باشگاه خبرنگاران،  در واکنش به خبرهای منتشر شده در رسانه‌‌ها درباره به درک واصل شدن سرکرده فراری گروهک تروریستی منافقین آن را خبری کذب دانست و گفت: مسعود رجوی زنده است؛ گروهک تروریستی منافقین هر از چند گاهی با طرح این شایعات به تشویش اذهان عمومی دامن می‌زند تا بتواند از این طریق به مقاصد شوم خود دست یابد.

  جامعه جهانی خواستار انحلال بدنه اصلی گروهک تروریستی منافقین است

  وی با بیان اینکه این گروهک تروریستی پیش از این نیز این شایعات را مطرح کرده بود، ادامه داد: تشکیلات تروریستی منافقین در حال حاضر در وضعیت بحرانی بسیار پیچیده‌ای از لحاظ داخلی و خارجی به سر می‌برد؛ از لحاظ خارجی شاهد تحمیل فشار کشورهای منطقه و خارجی به آنها برای منحل کردن بدنه اصلی آن هستیم.

  هاشمی‌نژاد با تاکید بر اینکه این گروهک تروریستی برای خارج شدن از وضعیت بحرانی‌اش به انتقال برخی از اعضای خود به کشورهای خارجی اقدام کرده است، افزود: از درون نیز این تشکیلات تروریستی متحمل فشارهای زیادی است به گونه‌ای که اعضای آن برای فرار از کمپ لیبرتی به هر تلاشی دست می‌زنند.

  جدایی سرکردگان منافقین بیانگر اوج وخامت اوضاع این گروهک تروریستی است

  وی با اشاره به جدایی برخی سرکردگان این گروهک تروریستی، تصریح کرد: برخی از این سرکردگان سابقه‌ای 40 ساله در همکاری با گروهک تروریستی منافقین داشته و جدایی آنها از این تشکیلات تروریستی بیانگر اوج وخامت اوضاع آن است.

  دبیر کل بنیاد هابیلیان در ادامه افزود: به طور قطع اگر اتفاق خاصی برای سرکرده منافقین رخ دهد مسئولین امنیتی کشورمان همانند موارد دیگر آن را اطلاع‌رسانی خواهند کرد.

  هاشمی‌نژاد تصریح کرد: گروهک تروریستی منافقین با این تصور غلط و اشتباهات محاسباتی براین باور بود که حضورشان در لیست گروه‌های تروریستی آمریکا و اروپا مانع بقای آنها خواهد شد تلاش فراوانی طی شش، هفت سال گذشته برای خروج از این لیست سیاه انجام داد.

  وی ادامه داد: این تشکیلات تروریستی براین باور بود که با این اقدام شوم و ضدبشری، زمینه لازم برای ایجاد فضای امن در راستای فعالیت‌های تخریبی‌اش در منطقه به وجود خواهد آمد، این در حالی است که اصل وجود منافقین و پذیرفتن آن در هیچ کجای جهان متصور نیست.

  غرب برای منافقین هیچ جایگاهی قائل نیست/منافقین آلت دست آنها هستند

  هاشمی‌نژاد تصریح کرد: غربی‌ها هیچ جایگاهی برای بقای آن‌ها قائل نبوده و تنها تلاش می‌کنند تا از این گروهک تروریستی صرفا برای اهداف و مقاصد شوم خود استفاده کنند.

  وی با بیان این که تنها وجود دیکتاتور سابق عراق می‌توانست موجبات بقای این گروهک تروریستی را فراهم کند، اظهار داشت: پس از خروج تشکیلات تروریستی منافقین از لیست گروه‌های تروریستی آمریکا و اروپا این توهم برای آن‌ها به صورت عینی مسجل شد که خروج از لیست سیاه برای‌ آنها هیچ جایگاه خاصی ایجاد نمی‌کند بلکه آن‌ها را برای زندگی نظام مند در دنیا وادار خواهد کرد.

  هاشمی‌نژاد ادامه داد: گروهک تروریستی منافقین تلاش‌های بسیاری برای انتقال اعضای این گروهک تروریستی به پادگان اشرف از طریق لابی‌ها صهیونیستی است.

  حمله موشکی به لیبرتی توسط سرکردگان منافقین طراحی می‌شود

  دبیر کل بنیاد هابیلیان حمله موشکی به کمپ لیبرتی را اقدامی فرافکنانه از سوی سرکردگان این گروهک تروریستی دانست و اظهار داشت: سرکردگان این تشکیلات تروریستی به محض ورود به کمپ لیبرتی در تلاش برای بازگشت به مکان اول خود یعنی پادگان اشرف بودند، به گونه‌ای که با اشاعه تهدید و ایجاد ناامنی به هر اقدامی برای بازگشت به مقر اصلی خود اقدام می‌کند.

  هاشمی‌نژاد تصریح کرد: سرکردگان گروهک تروریستی منافقین با تهدید بر اینکه می‌تواند به اعمالی دست زند که دنیا را وادار به بازگشت آن‌ها به پادگان اشرف کند به حمله موشکی در کمپ لیبرتی اقدام کردند.

  دبیر کل بنیاد هابیلیان در پایان خاطرنشان کرد: حمله موشکی به لیبرتی نشان‌دهنده بخشی از تلاش گروهک تروریستی منافقین به همراه نفوذ بالای لابی‌ صهیونیستی برای بازگشت آن‌ها به پادگان اشرف است.

 • نظرات() 
 • پنجشنبه 27 تیر 1392

  رسانه ی آمریکایی رادیوفردا پس از آنکه چندی پیش سازمان تروریستی منافقین را یک گروه دموکرات و مردم سالار معرفی کرده بود ، اخیرا در مصاحبه با سخنگوی این سازمان تروریستی ، اتهامات جدیدی را علیه برنامه اتمی کشورمان وارد ساخته است و نظام را به ساخت بمب اتم متهم کرده است .
  به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران، شاید از ابتدای امر هم معلوم بود که هدف کاخ سفید از خارج کردن سازمان منافقین از لیست گروه های تروریستی چیست و چه معامله ای و یا در واقع چه پشت پرده ای در روابط بین طرفین وجود دارد .
  به طوریکه برای خیلی ها علامت سوال بود که با وجود اینکه سازمان منافقین بین مردم ایران گروهکی منفور و مطرود است چرا آمریکا چنین حرکتی کرده است و اینگونه خود را در مقابل مردم ایران قرار می دهد ؟
  اما با اتفاقات روز های اخیر و اتهامات جدیدی که سازمان منافقین علیه برنامه ی اتمی کشورمان وارد ساخت و البته با استقبال سریع و گسترده ی رسانه های آمریکایی ( همچون رادیوفردا ) مواجه شده است بهتر می توان این مسئله را تحلیل کرد .
  البته ادعاهای سازمان منافقین و به دنبال آن عملیات روانی ماشین رسانه ای دشمن ، پیش در آمدی است بر مواضع کاخ سفید و این یک سیر همیشگی داشته است که ابتدا رسانه ها یک جنگ روانی را شروع می کنند و زمینه های افکار عمومی را برای اقدامات و ادعاهای کاخ سفید و سایر دشمنان فراهم می اورند .
  لذا خارج کردن سازمان منافقین از لیست گروه های تروریستی همان گونه که رادیوفردا قبلا هم گفته بود با هدف بازی دادن به این سازمان در امور ایران است . به تعبیری کاخ سفید به این نتیجه رسیده که برای پیشبرد برخی از امور خود در داخل ایران نیاز به سازمان منافقی دارد .
  حال این امور می تواند خرابکاری و رفتار های تروریستی باشد و خواه رفتار های جاسوسی .
  به ها حال بدیهی است که مواضع و ادعاها و اتهامات سازمان منافقین زمانی که یک گروه تروریستی است با زمانی که یک گروه تروریستی تلقی نمی شود خیلی فرق دارد و درجه ی اعتبار این اتهامات بسیار متفاوت است . لذا هدف اصلی آمریکا هم از خارج کردن این گروهک ، اعتبار بخشی به اتهامات و دروغ های این سازمان علیه نظام است .
  اتهاماتی که قطعا دست آویز جدیدی برای غرب به منظور اعمال فشار های جدید علیه نظام و خصوصا دولت جدید است .
  سخنگوی سازمان منافقین در همین رابطه به رادیوفردا گفته است : « این یک سایت جدید اتمی است که در منطقه دماوند قرار دارد که به اسم معدن شرق یا پروژه کوثر در داخل رژیم شناخته می‌شود. ساخت این پروژه از سال ۲۰۰۶ میلادی شروع شده و فاز اول آن اخیرا به اتمام رسیده. سازمان مجاهدین خلق ایران از طریق شبکه خودش در داخل ایران و مشخصا در داخل رژیم از یک سال پیش تاکنون به جمع آوری اطلاعات در رابطه با این سایت مشغول بوده و از طریق قریب به ۵۰ منبع مختلف در داخل رژیم در ارگان‌های مختلف آن از جمله سپاه پاسداران، وزارت دفاع و سازمان انرژی هسته‌‌ای توانسته اطلاعات این سایت را به دست بیاورد. و امروز این اطلاعات در اختیار مطبوعات و رسانه های جمعی قرار گرفته است...
  محسن فخری زاده نفر کلیدی در تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی است ... قطعا این پروژه مثل سایر پروژه‌های رژیم هیچ هدفی جز دستیابی به سلاح اتمی را دنبال نمی‌کند. همانطور که می‌دانید تمامی این پروژه و تمامی این سایت‌ها با این هدف ساخته شده‌اند. با همین هدف مخفی نگاه داشته شده‌اند که یا برای غنی سازی استفاده شوند یا برای تحقیقات در رابطه با تسلیحات اتمی و فراموش نکنیم که شخص محسن فخری زاده راسا مسئول ارگانی هست که طراحی و کار کردن برای بخش تسلیحاتی کردن اتمی رژیم را دنبال می‌کند و لذا هیچ شکی نیست که این سایت هم در این رابطه خواهد بود. »
  ایت اتهام زنی های جدید رادیوفردا علیه نظام با واسطه ی سازمان منافقین انجام می گیرد یک نکته ی مهم دارد و آن اینست که قطعا دستگاه های جاسوسی سازمان منافقین ضعیف تر از آنست که اینگونه بتواند به داخل مراکز حساس و اطلاعات مهم نظام نفوذ کند و اینگونه به قول خودش افشاگری کند .
  لذا به نظر می رسد که اتهامات بی اساس جدید آمریکا در اختیار سازمان منافقین قرار می گیرد تا سلسله مراتب عملیات روانی علیه نظام به گونه ای متعارف تر و موجه تر شکل گیرد و به جای اینکه کاخ سفید به عنوان دشمن جمهوری اسلامی این اتهامات را متوجه نظام کند ، گروهکی همچون سازمان منافقین که علی الظاهر ایرانی هم هستند این اتهامات را مطرح می کنند تا مشروعیت بیشتری داشته باشد و این سازمان صرفا یک بلندگوی اتهام پراکنی کاخ سفید علیه نظام است و نه یک سازمان قوی !

 • نظرات() 
 • .

  یکشنبه 23 تیر 1392

  استانبول اردوگاه جدید گروهک‌ تروریستی موسوم به خلق عرب

   گروهک‌های تروریستی خلق عرب در چند سال اخیر علاوه بر حفظ حرکات تروریستی خود، اقدام به تشکیل گروهک‌های غیر نظامی در چارچوب طرح "لباس دموکراس " با دستور مستقیم اتاق فکر مشترک MI6 و سیا نموده‌اند.

  dimoghratiye1.jpg - 18.59 Kb دیده‌بان؛ پس از افشاگری‌های صورت گرفته در مورد ارتباط تروریست‌های خلق عرب (موسوم به الأحوازی) با کشورهای مرتجع عربی حوزه خلیج فارس، اعضای این گروهک تروریستی در راستای خارج کردن خود از این اتهام، در اقدامی تأمل‌برانگیز‌، بسیاری از جلسات خود را از کشورهای حوزه خلیج فارس خارج کرده و به کشور ترکیه خصوصاً شهر استانبول منتقل نموده‌اند.

  طی جدیدترین جلسه برگزار‌شده در چند روز قبل، گروهک تروریستی موسوم به "الجبهة الدیمقراطیة الشعبیة للشعب العربی الأحوازی" (جبهه دمکراتیک مردمی ملت عرب اهواز) با حضور بسیاری از کارشناسان زبده!!! از کشورهای مصر، الجزائر و لبنان برای مردم خوزستان تصمیم‌گیری نمودند.

  گروهک‌های تروریستی خلق عرب در چند سال اخیر علاوه بر حفظ حرکات تروریستی خود، اقدام به تشکیل گروهک‌های غیر نظامی در چارچوب طرح "لباس دموکراسی" با دستور مستقیم اتاق فکر مشترک MI6 و سیا نموده‌اند.

  بدین جهت این حرکات دموکراسی‌خواهی!!! در قالب جلسات سیاسی در کشورهای مختلف برگزار می‌گردد‌. از آنجایی که از این قبیل جلسات استقبالی نمی‌شود، لذا در جهت رفع و رجوع و توجیه اقدامات خود، از تبعه‌های دیگر کشورها همچون الجزایر‌، مصر‌، عراق‌، یمن و... با پرداخت هزینه خواب و غذا  و هم‌چنین دستمزد، می‌خواهند که در برنامه این گروهک شرکت نمایند.

  در آخر باید به این نکته اشاره کرد که این گروهک برای اینکه بتواند چهره منفور خود را در بین هم‌وطنان خوزستانی ترمیم و بازسازی کند دست به برگزاری چنین همایش‌هایی می‌زند ولی مردم خوزستان هرگز یاد و خاطره از دست دادن 29 نفر از عزیزان خود را که توسط اقدامات تروریستی این گروهک شهید شده‌اند را فراموش نخواهند کرد.

 • نظرات() 
 • .

  یکشنبه 23 تیر 1392

  اولین حادثه، 28 مهر ماه سال گذشته رخ داد. هنگامی که تفاهم نامه امضا شده بین منطقه آزاد چابهار و وزارت صنعت و تجارت افغانستان پس از پنج ماه با واگذاری اولین مرحله از تسهیلات، وارد فاز اجرایی می شد و دو عامل انتحاری قصد ناامن نشان دادن این منطقه را با حمله به نماز جمعه چابهار داشتند.
  عصر ایران ؛ سیدروح الله لطیفی - روز سه‌شنبه گذشته یک عامل انتحاری که قصد ورود به ستاد فرماندهی نیروی انتظامی چابهار را داشت قبل از منفجر کردن خود، مورد شناسایی قرار گرفت و در عملی کردن نقشه خود ناکام ماند.

  خبر دیگری نیز روز پنجشنبه منتشر شد که نشان می داد این عامل انتحاری تابعیت پاکستانی داشت و شاید در وهله اول این اقدام یک اعتراض مبتنی بر جهل ایدئولوژیک تفسیر شود که در آن مرز معنا پیدا نمی کند اما در این نوشته از منظر دیگری می توان به این اتفاق و انگیزه آمرین و طراحان اینگونه اعمال ضد انسانی در این منطقه از کشورمان اشاره کرد.

  چابهار همیشه یکی از امن ترین مناطق در جنوب شرق کشورمان به شمار می رود و همچنان نیز مردم این منطقه به عنوان بخشی از ایران اسلامی برای شکوفایی کشور اسلامی مجاهدت های بسیاری را در کارنامه خود داشته و دارند اما این اتفاقات ناگوار از زمانی آغاز شد که برنامه هایی برای رشد و شکوفایی و توسعه بندر چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور در دستور کار قرار گرفت.

  حال با این پیش فرض باید توجه کرد که رشد این منطقه منافع چه کسانی را تهدید می کند؟ رقیب اصلی بندر چابهار برای کشورهای محصور در خشکی کجاست؟ و رشد بندر چابهار چه کشورهایی را به ایران نزدیکتر می کند؟  رقیب اصلی بندر چابهار بندر کراچی پاکستان است که در حال حاضر تقریبا اکثر کالاهای کشور افغانستان از این بندر و پس از عبور از مناطق ناامن و کوهستانی پاکستان وارد افغانستان می شوند.

  این بندر به صورت سنتی مورد استفاده افغان ها قرار می گیرد و درآمد بالایی نیز بابت خدمات بندری و ترانزیت کالا نصیب پاکستانی ها  می شود اما با افزایش ناامنی در کراچی و آتش سوزی کانتینرهای تجاری افعان ها در این بندر و افزایش نارضایتی از نحوه تعامل پاکستانی ها با تجار افغان و درگیری ها و اقدامات تروریستی در مسیر تردد کامیون های افغان در پاکستان و جنوب افغانستان و افزایش درگیریهای طالبان با نیروهای پاکستانی، ائتلاف و افغان، تجار و دولتمردان افغان را بر آن داشت تا مسیری امن تر، هموارتر و کوتاهتر را برای خود برگزینند به ویژه اینکه دولت های افغانستان و پاکستان نیز سالهاست دچار بی اعتمادی و گاه نزاع می شوند و هر از گاهی شاهد مواضع تند روسای دولتهای افغانستان و پاکستان نسبت به هم هستیم. در این شرایط افغان ها برای کاهش وابستگی به پاکستان، به فکر استفاده از بندر چابهار به عنوان بهترین جایگزین بندر کراچی پاکستان افتاده اند.

  علاوه بر این، دولت افغانستان علاوه بر اصطکاک منافع با پاکستان دارای پیوندهای نزدیک با دشمن دیرینه آن یعنی هندوستان است و قراردادهای معدنی و تجاری بسیاری با این کشور منعقد کرده است به طور مثال هندی ها موظقند تا سالانه پنج میلیون تن سنگ آهن افغانستان را به هند منتقل کرده و آن را تبدیل به مشتقات فولاد کرده بخشی از آن را برای مصرف افغانستان بازگردانند و مابقی را صادر کنند.

  در این شرایط قطعا هندی ها نیز تمایلی برای افزایش قدرت رقیب و دشمن خود ندارند و از آنجا که به جز چابهار مسیری برای انتقال کالاها و مواد معدنی برایشان باقی نمی ماند بنابراین تمام ظرفیت دیپلماتیک خود را بسیج کرده اند تا بندر چابهار رشدی در حد بنادر بزرگ جهان داشته باشد.
   
  در همین راستا از سال 1382 دولت افغانستان با حمایت هندی ها به دنبال انعقاد قراردادی با منطقه آزاد چابهار برای انتقال کالا از این بندر است به طوری که مقامات افغان چندین سفر در سطح وزیران به چابهار داشتند و تفاهمنامه ای در اردیبهشت 1391 در کابل با سازمان منطقه آزاد چابهار به امضا رساندند تا طبق قوانین، 50 هکتار از منطقه آزاد چابهار برای امور ترانزیتی به اجاره تجار افغان در آید.

   هندی ها نیز چندین سفر به ایران در سطح وزیران، معاونین و مسوؤلین بندری و کشتیرانی برای توسعه بندر چابهار داشتند تا تنها بندر اقیانوسی ایران با قابلیت پهلوگیری کشتی های بزرگ اقیانوس پیما را برای تعاملات تجاری هندی ها و افغان ها در کنار خود داشته باشد. این اقدامات افغان ها و هندی ها عملا باعث کاهش نقش پاکستان در افغانستان و رشد نقش ایران و هند در این کشور خواهد داشت.

  با این توضیح به چرایی دو حادثه آخر تروریستی در چابهار می پردازیم.

  اولین حادثه، 28 مهر ماه سال گذشته هنگامی که تفاهم نامه امضا شده بین منطقه آزاد چابهار و وزارت صنعت و تجارت افغانستان پس از پنج ماه با واگذاری اولین مرحله از تسهیلات، وارد فاز اجرایی شده بود دو عامل انتحاری قصد ناامن نشان دادن این منطقه با حمله به نماز جمعه چابهار را داشتند که با هوشیاری بسیجیان ناکام ماندند و متاسفانه دو بسیجی نیز در درگیری با عاملین انتحاری به شهادت رسیدند .

  دومین حادثه نیز سه شنبه 18 تیرماه همزمان با ورود هیاتی از مقامات بندری و کشتیرانی ایران به هند رخ داد. در حالی که یکی از مهمترین دستور کارهای این نشست توسعه بندر چابهار بود. عامل انتحاری با تابعیت پاکستانی با ورود به ستاد فرماندهی انتظامی چابهار قصد انفجار تروریستی داشت تا شاید نشست مهم مقامات جمهوری اسلامی و هندی را تحت تاثیر قرار دهد و مانع از توسعه این بندر مهم شود. (هیات ایرانی روز 18 تیر با بازدید از بندر جواهر لعل نهرو مذاکرات خود را آغاز کرد و پس از مذاکرات در ساختمان تجارت جهانی و وزارت کشتیرانی هند در بمبئی و دهلی روز 21 تیر به ایران باز گشت.)

  مطمئنا دولت پاکستان نمی تواند به دنبال ایجاد چالش با همسایه استراتژیک خود ایران باشد و متغیرهای بسیاری مانند سرویس های امنیتی ، ارتش و ... در این کشور در این گونه اقدامات نقش بیشتری دارند.

  با این وجود انتظار می رود مقامات وزارت خارجه در یک موضع گیری عزت مندانه به این موضوع بپردازند و ضمن اعتراض به این اتفاق و محکومیت هر گونه استفاده از تروریسم ، با توجه به استراتژی همگرایی با همسایگان ، با برنامه ریزی برای توسعه کریدور شرق به غرب نقش پاکستان را نیز در تقویت ترانزیت کالا با توسعه خط ریلی و جاده ای پاکستان- ایران -ترکیه و سپس اروپا جدی بگیرند تا با حفظ منافع همه کشورها ضمن افزایش نقش جمهوری اسلامی ایران در ترانزیت بین الملل کمترین چالش را با همسایگان داشته باشیم و بیشترین سود را کسب کنیم.


  * مدیر پایگاه اطلاع رسانی قربانیان ترور

 • نظرات() 
 • .

  یکشنبه 23 تیر 1392

  اولین گروه از عناصر سازمان خلق وارد آلمان شدند

  سایت خبری "المسله"

  7/8/2013

  بغداد / سایت المسله: "
  مارتین کوبلر" نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در عراق روز دوشنبه از پذیرش و اسکان مجدد اولین گروه از ساکنان اردوگاه آزادی در آلمان که امروز به این کشور رسیدند ابراز خرسندی کرد.
  "کوبلر" در بیانیه ای که نسخه ای از آن به دست سایت "المسله" رسیده عنوان کرد: «گروهی متشکل از 7 تن از عناصر وابسته به سازمان خلق امروز وارد آلمان شدند که این اولین گروه از ساکنان اردوگاه به شمار می رود که دولت آلمان با اسکان 100 تن از آنان در خاک خود موافقت کرده است.»
  "کوبلر" افزود: «می خواهم از دولت آلمان به خاطر اینکه وطن جدیدی را به این افراد که به شدت نیاز به حمایت جامعه بین الملل دارند اعطا کرده است تشکر نمایم.»
  گفتنی است نمایندگی سازمان ملل متحد در عراق در تاریخ 22 ژوئن گذشته از پذیرش و اسکان مجدد 27 تن از ساکنان اردوگاه آزادی در خاک آلمان ابراز خرسندی کرد.
  همچنین لازم به ذکر است که اردوگاه پناهندگان در پایگاه لیبرتی که عناصر سازمان خلق در آن ساکن هستند روز 15 ژوئن گذشته مورد حمله موشکی قرار گرفت که طی این حمله 4 خمپاره به این اردوگاه اصابت کرد که منجر به زخمی شدن دست کم 4 تن از ساکنان این اردوگاه گردید.

 • نظرات() 
 • یکشنبه 23 تیر 1392

   


  افراد جدا شده
  mek1.jpg - 12.40 Kb از فرقه تروریستی خلق طی دو هفته گذشته دو تظاهرات در "پاریس" پایتخت فرانسه و شهر "کلن" در آلمان علیه "مریم رجوی" رهبر فرقه تروریستی خلق برپا کردند.
  بنیاد سحر: یکی از افراد جدا شده از فرقه تروریستی خلق در گفتگو با خبرگزاری فارس عنوان کرد: «این تظاهرات در مخالفت با روش های فریب کارانه و رشوه هایی است که رهبری فرقه خلق به منظور متقاعد کردن ایرانیان و اروپایی ها و آمریکایی ها و همچنین به منظور بدست آوردن حمایت و تایید آن ها می پردازد و تلاش دارد تا اروپایی ها و آمریکایی ها را متقاعد  کند تا از مواضع و خواسته های فرقه خلق حمایت کنند که در راس این خواسته ها باقی ماندن اسیران این فرقه در عراق و بازگرداندن آن ها از اردوگاه لیبرتی در بغداد به پادگان اشرف در استان دیالی عراق است.»
  این فرد در ادامه افزود: «در این تظاهرات شهروندان فرانسوی و آلمانی و رسانه های رسمی و شاخص در این دو کشور با جنایت های رهبران فرقه تروریستی خلق آشنا شدند.»
  وی خاطر نشان کرد: «در این تظاهرات که در میان شرکت کنندگان و برپاکنندگان آن اعضا و مسئولان قدیمی و بلندپایه و اسبق این فرقه بودند از ماهیت فریبکارانه و جنایتکارانه رهبران فرقه خلق پرده برداشته شد و مشخص گردید که هدف آن ها از این همه اصرار و تبلیغات برای ابقای اسیران خود در عراق این است که آنان را قربانی خود نمایند.»
  این فرد جدا شده از فرقه تروریستی خلق در پایان تصریح کرد: «در این دو تظاهرات کتاب ها و بیانیه ها و نوشته هایی که توسط افراد جدا شده از فرقه تروریستی خلق به زبان های فارسی و فرانسه و آلمانی تهیه شده بود در میان مقیمان ایرانی و شهروندان فرانسوی و آلمانی توزیع گشت.»

 • نظرات() 
 • یکشنبه 23 تیر 1392

   

  بخش ره‌یافتگان نمایشگاه قرآن تازه‌مسلمانان و توابینی را از ایران و سراسر جهان معرفی می‌کند که «ویل اسمیت» هالیوودی و «سلطان موز» هم در بین آنها هستند.

  djfkjdf.jpg - 7.96 Kbفارس، بخش «ره‌یافتگان» نمایشگاه قرآن در طبقه دوم مصلای «امام‌خمینی(ره)» واقع شده که در این بخش تصاویر افراد تازه مسلمان‌شده از سراسر دنیا در تابلوهایی به همراه توضیحاتی درباره آنان در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

  برخی از افراد معرفی‌شده در بخش «ره‌یافتگان»

  «مونیکا ویت» سرباز آمریکایی است که پس از تحقیق درباره اسلام، مسلمان و شیعه می‌شود.

  «مایک تایسون» بوکسور معروف آمریکایی و قهرمان بوکس سنگین‌وزن جهان در سال ۱۹۹۷ گوش فردی را گاز گرفت و به دلیل آزار یک کودک به زندان افتاد، وی در زندان با یک مسلمان پاکستانی آشنا شد و به اسلام گروید و نام خود را «عبدالصمد» گذاشت.

  «شابیز» خواننده اهل آمریکا و یا «سولی» خواننده گرجستانی که به اسلام گرویدند.

  «آنتونیو اینوکی» قهرمان کشتی‌کج ژاپن، فرد دیگری است که پس از آشنایی با اسلام مسلمان شد.

  معرفی شهید فردریک در بخش ره‌یافتگان نمایشگاه قرآن

  یکی از چهره‌های شاخص این بخش فردی ارمنی به نام «فردریک» است که به اهواز برای خرید کالا سفر می‌کرد که در این سفرها با رزمندگان آشنا و شیفته جنگ شد. وی با حضور در جبهه‌ها و مجلس عزای امام «حسن(ع)» به این امام علاقه‌مند و مسلمان شد و خود را «مجتبی» نام گذاشت.

  «مجتبی» در عملیات کربلای ۸ حضور پیدا کرد و جزو نیروهای خط‌شکن قرار گرفت و در همان عملیات به درجه رفیع شهادت نائل آمد. وی بر روی مین رفت و از پیکر او هم چیزی باقی نماند.

  «آناشوت» بازیگر زن اهل بلاروس یکی دیگر از تازه‌مسلمانان است که تصویر و سرگذشت آن در این نمایشگاه عرضه شده است.

  «ویل اسمیت» مسلمانی که هیچ‌گاه مسمانی‌اش تأیید نشد

  «ویل اسمیت» بازیگر معروف هالیوود یکی دیگر از تازه‌مسلمانان است که در این بخش معرفی شده است، وی در سال ۲۰۰۱ پس از بازی در فیلم «محمدعلی کلی» گفت: آنچه از این فیلم برای من باقی ماند درک اسلام و خدا بود.

  ویل اسمیت همیشه در خانه خود یک قرآن و سجاده نگهداری می‌کرد، شایعه مسلمان شدن او بارها بر سر زبان‌ها افتاد، اما هیچ‌گاه تأیید نشد.

  «کلود مارکوس» بسکتبالیست فرانسوی فرد دیگری است که در این بخش معرفی شده است، وی چند سال پیش به ایران آمد و با حضور در دفتر آیت‌الله «علوی گرگانی» با ذکر شهادتین مسلمان شد.

  «مایکل ولف» شاعر و نویسنده آمریکایی فرد دیگری است که پس از تحقیق درباره اسلام به این دین مبین گروید.

  معرفی «مالکوم شباز» و «شیخ شحاته» در نمایشگاه قرآن

  در این نمایشگاه تابلویی درباره «مالکوم لطیف شباز» نصب شده است، وی نوه رهبر مسلمان امریکا «مالکوم ایکس» بود. او مانند پدر بزرگش در زندان با اسلام آشنا شد و پس از تحقیقات فراوان به حوزه علمیه شیعیان در سوریه رفت، شباز پس از یک‌سال تحصیل در آنجا همچون پدربزرگش با سخنرانی‌های جسورانه خود به خطری برای دولت آمریکا تبدیل شد. «شباز» چندی پیش در کشور مکزیک مظلومانه به شهادت رسید.

  در تابلوی دیگری در این بخش شیخ «شحاته» یکی از رهبران شیعیان مصر معرفی شده است، شحاته از شیوخ و اساتید الازهر بود، وی نیمه شعبان ۱۳۹۲ در حمله وهابیون به همراه چند تن از یارانش به شهادت رسید، شیخ شحاته پیش از این هم سابقه زندان در دوران حسنی مبارک را داشت.

  توابین موضوع جدید بخش توابین نمایشگاه قرآن

  توابین موضوع جدیدی است که امسال به این بخش افزوده شده و در آن افرادی که دوباره به آغوش اسلام بازگشته‌اند معرفی شده‌اند.

  «رسول ترک»

  «رسول ترک» یکی از این افراد است، وی از عربده‌کش‌های تهران بود، اما به «امام‌حسین(ع)» علاقه داشت، او در یکی از شب‌های محرم به هیئتی رفت، اما او را بیرون کردند و گفتند تو شراب می‌خوری، وی دلش شکست و به خانه رفت، فردا همه مردم به نزد او آمدند و گفتند تو را در رؤیای صادقه جزء پذیرفته‌شدگان «امام‌حسین(ع)» دیده‌ایم.

  رسول توبه کرد و به یکی از مؤمنان و عرفای معروف تبدیل شد.

  «سید شهدای اهل قلم»

  «کامران آوینی» فرد دیگری است که به عنوان توابین معرفی شده است، کامران فردی بود که کراوات می‌زد، ریش پرفسوری می‌گذاشت و به فلسفه غرب علاقه‌مند بود.

  کامران هنگامی که با اندیشه‌های «امام‌خمینی(ره)» آشنا شد دچار دگرگونی شد و نام خود را «سیدمرتضی» گذاشت، «سیدمرتضی» پس از آن همواره با وضو بود و روزها را روزه می‌گرفت تا اینکه به شهادت رسید و رهبر انقلاب به او لقب «سید شهدای اهل قلم» داد.

  «سلطان موز»

  «طیب حاج رضایی» یکی دیگر از توابینی است که در این بخش معرفی شده است، وی در ۱۸ سالگی به بندرعباس تبعید شد و به دلیل خوش‌خدمتی به رژیم پهلوی و حضور در کودتای ۲۸ مرداد یکی از میدان‌داران بزرگ‌میوه و تره‌بار تهران شد و لقب «سلطان موز» گرفت.

  طیب به «امام‌حسین(ع)» و قشر روحانیت علاقه داشت و همه ساله در ایام محرم برای «امام‌حسین(ع)» عزاداری می‌کرد، وی پس از آشنایی با شهید «مهدی عراقی» از بنیانگذاران حزب مؤتلفه متحول شد و یکی از کسانی بود که قیام ۱۵ خرداد را پایه‌گذاری کرد و به همین دلیل هم دستگیر شد.

  ساواک با شکنجه طیب از او خواست تا بگوید از «امام‌خمینی(ره)» پول گرفته تا آشوب کند، اما وی حاضر نشد چنین تهمتی را به «امام خمینی(ره)» بزند و شهادت را به جان خرید.

  در این بخش هر شب یکی از تازه‌مسلمانان به گفت‌وگو با مردم می‌پردازد.

 • نظرات() 
 • یکشنبه 23 تیر 1392

   
  سوال ۱۰ نماینده مجلس از وزیر امورخارجه درباره نقش معاون و رئیس‌دفتر سابق رئیس‌جمهور در سیاست خارجه اعلام وصول شد.

  13910519000247_photoa.jpg - 27.60 Kbتسنیم، شاهین محمدصادقی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی پیش از پایان جلسه علنی صبح امروز پارلمان، موارد اعلام وصولی را قرائت کرد:

  بر اساس اعلام این عضو هیئت رئیسه، سوال ملی ایرج ندیمی نماینده مردم لاهیجان از وزیر امور خارجه درباره اقدامات وزارت امور خارجه برای تقویت و ارتقای دیپلماسی منطقه‌ای و جهانی به منظور مبارزه با موادمخدر و سوال ملی سیدحسین ده‌دشتی نماینده آبادان از وزیر امورخارجه درباره علت اظهارات تامل‌برانگیز سفیر جمهوری اسلامی ایران در اردن اعلام وصول شد.

  وی همچنین سوال ملی سیدناصر موسوی‌لارگانی نماینده فلاورجان از وزیر آموزش و پرورش درباره عدم پرداخت بموقع و ناکافی بودن سرانه دانش‌آموزان به مدارس کشور و سوال ملی غلامعلی جعفرزاده نماینده مردم رشت از وزیر کشور درباره علت عدم اجرای آئین‌نامه اجرایی قانون جامع حمایت از حقوق معلولان را اعلام وصول کرد.

  محمدصادقی در ادامه اعلام کرد که سوال ملی ۱۰ نفر از نمایندگان مجلس، آقایان حسین نجابت نماینده تهران، سیدحسین ده‌دشتی نماینده مردم آبادان، غلامرضا مصباحی‌مقدم نماینده مردم تهران، محمد دهقان نماینده مردم طرقبه، غلامعلی جعفرزاده نماینده مردم رشت، محمدحسین حسین‌زاده‌بحرینی نماینده مردم مشهد، علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات، حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان و الیاس نادران نماینده مردم تهران از وزیر امورخارجه درباره نقش معاون و رئیس دفتر سابق رئیس‌جمهور در سیاست خارجه اعلام وصول شد.

  وی در پایان گفت: آقای غلامرضا کاتب نماینده مردم گرمسار از سوال خود از وزیر جهاد کشاورزی درباره علت عدم اجرای برنامه‌های اعلامی وزیر در زمینه طرح‌های زیربنایی و انتقال آب کشور انصراف داده که اعلام وصول می‌شود.

 • نظرات() 
 • یکشنبه 23 تیر 1392

   
   
  مرحوم آیت‌الله حاج‌ آقا مجتبی تهرانی می‌گفت: اگر می‌خواهی صدقه بدهی، همین‌طوری صدقه نده؛ زرنگ باش، حواست جمع باشد، صدقه را از طرف امام رضا (ع) برای سلامتی آقا امام زمان (عج) بده!

  607385_5te3ir50.jpg - 23.96 Kbندای انقلاب، ماه پرخیر و برکت رمضان بار دیگر از راه رسید تا درهای آسمان باز شود و مؤمنان حضرتش از خوان نعمت الهی بهره‌مند؛ چنانچه پیامبر اعظم(ص) فرمود: «إِنَّ أَبْوَابَ السَّمَاءِ تُفَتَّحُ فِی أَوَّلِ لَیْلَةٍ مِنْ شَهْرِ رَمَضَانَ وَ لَا تُغْلَقُ إِلَى آخِرِ لَیْلَةٍ مِنْهُ؛ درهای آسمان در اولین شب از شبهای ماه مبارک رمضان باز می‌شود و تا آخرین شب از شب‌های این ماه هم بسته نمی‌شود.».

  ماه رمضان امسال برای برای پایتخت‌نشینان یک تفاوت عمده با سال‌های قبل دارد و آن جای خالی درس‌های اخلاق آیت‌الله حاج آقا مجتبی تهرانی است؛ همان مجتهد صاحب رساله‎ای که در آخرین روز ماه رمضان سال گذشته با صورتی خیس و صدایی محزون گفت: «از همه‌تان تقاضا می‌کنم من را هم دعا کنید. تعارف نمی‌کنم و جدی می‎گویم. من محتاج دعای شما هستم.»

  آیت‌الله تهرانی علاقه خاصی به امام رضا(ع) داشت و به گفته حجت‌الاسلام علی تهرانی فرزند ایشان، حاج آقا مقید بود هر سال موقع تحویل سال در مشهدالرضا(ع) باشد. این علاقه به ثامن الائمه(ع) تا آخرین ساعات حیات همراه آیت‌الله تهرانی بود، به نحوی که حجت‌الاسلام حسین تهرانی دیگر فرزند ایشان می‌گوید: تخت پدر در لحظات آخر رو به مشهد بود و ایشان در همان حال مرتباً می‌گفتند: «السلام علیک یا علی‌بن موسی الرضا(ع)».

  آن‌طور که در کتاب خاطرات «حاج آقا مجتبی» آمده است، این اسوه اخلاق به شاگردان خود توصیه می‌کرد: «اگر می‌خواهی صدقه بدهی، همین‌طوری صدقه نده؛ زرنگ باش، حواست جمع باشد، صدقه را از طرف امام رضا (ع) برای سلامتی آقا امام زمان (عج) بده! برای دو معصوم است؛ دو معصومی که خدا آنها را دوست دارد، ممکن نیست خداوند این صدقه تو را رد کند، تو هم اینجا حق واسطه‌گری‌ات را میگیری. تو واسطه‌ای و همین حق واسطه‌گری است که اجازه می‌دهد تو به مراحل خاص برسی.»

  روحش شاد و یادش گرامی باد.

 • نظرات() 
 • .

  یکشنبه 23 تیر 1392

  دبیرکل بنیاد هابیلیان با بیان اینکه تمامی اطلاعات مطرح شده از سوی این گروهک تروریستی علیه کشورمان در همه موارد اطلاعاتی کذب و دروغین بوده است، گفت: این اقدام شوم گروهک تروریستی منافقین درباره ساخت پایگاه هسته‌ای ایران در دماوند بیانگر آن است که تشکیلات تروریستی همواره از طریق اقدامات ضد بشری و مغایر با موازین بین‌المللی در تلاش برای ایجاد جایگاهی با ثبات نزد آمریکایی‌ها است.
  "سید محمدجواد هاشمی‌نژاد" در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران در واکنش به ادعای اخیر گروهک تروریستی منافقین مبنی بر ساخت سایت هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در دماوند، گفت: تشکیلات تروریستی منافقین در سال 2003 طی همکاری تنگاتنگی با سازمان جاسوسی رژیم غاصب صهیونیستی بخش‌هایی از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان را به گوش رسانه‌های بیگانه رساند.

  دست پنهان غرب در ادعاهای دروغین منافقین علیه برنامه هسته‌ای ایران

  وی در ادامه افزود: به دنبال آن گروهک تروریستی منافقین در تلاش برای فرصت‌طلبی از این موقعیت برای خود نزد کشورهای غربی و محافل با نفوذ صهیونیستی در این کشورها به ویژه آمریکا برای دستیابی به جایگاه با ثبات در منطقه بودند.
   
  هاشمی‌نژاد تصریح کرد: به دلیل اینکه این اطلاعات از سوی غربی‌ها در اختیار این گروهک تروریستی قرار داده شده بود، بنابراین آنها از افشاگری‌های دروغین بعدی این تشکیلات تروریستی مطلع بودند؛ بنابراین گروهک تروریستی منافقین هر از چندگاهی در پی تلاش برای مطرح کردن ادعاهایی کذب در رابطه با وجود سایت‌های مخفی هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران بودند.

  تکذیب ادعاهای کذب منافقین از سوی سازمان ملل و آژانس انرژی اتمی

  دبیر کل بنیاد هابیلیان اظهار داشت: در برخی از این ادعاها حتی سازمان ملل و بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بررسی‌هایی به تکذیب اطلاعات منتشر شده از سوی گروهک تروریستی منافقین نیز اقدام کردند.
   
  هاشمی‌نژاد با تاکید بر اینکه تمامی اطلاعات مطرح شده از سوی این گروهک تروریستی علیه کشورمان در همه موارد اطلاعاتی کذب و دروغین بوده است، تصریح کرد: این اقدام شوم گروهک تروریستی منافقین درباره ساخت پایگاه هسته‌ای ایران در دماوند بیانگر آن است که تشکیلات تروریستی همواره از طریق اقدامات ضد بشری و مغایر با موازین بین‌المللی در تلاش برای ایجاد جایگاهی با ثبات نزد آمریکایی‌ها است.
   
  منافقین غلام حلقه به گوش و جیره خوار همیشگی رژیم صهیونیستی

  وی با بیان اینکه سازمان‌های جاسوسی آمریکایی به بی‌اعتباری اطلاعات نادرست این گروهک تروریستی نیز پی برده‌اند، ادامه داد: تمامی ادعاها و اطلاعات دروغین گروهک تروریستی منافقین علیه جمهوری اسلامی ایران همواره با همکاری رژیم جعلی صهیونیستی انجام شده است بنابراین این رژیم منحوس همواره نیازمند آن بوده تا این اطلاعات را توسط گروه جنایتکاری همچون منافقین مطرح کند.
   
  دبیر کل بنیاد هابیلیان با اشاره به آخرین وضعیت این گروهک تروریستی در منطقه، اظهار داشت: گروهک تروریستی منافقین پس از قرار گیری نام آنها در لیست گروه‌های تروریستی اروپا و آمریکا برای خروج از این وضعیت به هر اقدام شومی دست زد.
   
  هاشمی‌نژاد ادامه داد: تقابل آمریکا با جمهوری اسلامی ایران  موجب شد تا این تشکیلات تروریستی از لیست گروه‌های تروریستی آمریکا خارج شود.
   
  وی با تاکید بر اینکه گروهک تروریستی منافقین همواره بر این تصور واهی که تنها مشکل عدم مقبولیت و مشروعیت آنها در دنیا و منطقه حضور آنها در لیست گروه‌های تروریستی است، تصریح کرد: در حالی که ماهیت شوم و مخرب این گروهک تروریستی و وجود اسناد بین‌المللی منتشر شده درباره عملکرد خصمانه آنها دلیلی بر عدم مقبولیت آنها نزد کشورهای منطقه است.
   
  هاشمی‌نژاد افزود: این گروهک تروریستی تصمیم گرفت با خروج از لیست گروه‌های تروریستی برای یافتن جایگاهی مناسب در منطقه در عراق بماند، اما این تلاش آنها به ثمر نرسید و دولت عراق به همراه سازمان ملل طی همکاری آنها را وادار به خروج از این کشور کردند.

  جدایی 3 سرکرده با سابقه منافقین و افشاگری صریح آنها در رابطه با جنایات این تشکیلات تروریستی
   
  دبیر کل بنیاد هابیلیان با بیان اینکه خروج اعضای این گروهک تروریستی به صورت پراکنده به سایر کشورهای منطقه موجب سیر فروپاشی تدریجی آنها شده است، اظهار داشت: در حال حاضر 70 نفر و یا بیش از این تعداد از اعضای گروهک تروریستی منافقین به کشور آلبانی منتقل شده و به دنبال انجام مراحل پناهندگی خود در این کشور هستند.
   
  هاشمی‌نژاد افزود: دیگر اعضای این گروهک تروریستی نیز به آلمان منتقل شده‌اند، هرچند این سیر بسیار کند پیش می‌رود اما به طور قطع این روند وضعیت گروهک تروریستی منافقین را به سمت فروپاشی سوق خواهد داد.
   
  دبیر کل بنیاد هابیلیان، در پایان با اشاره به فروپاشی گروهک تروریستی منافقین از سوی سرکردگان آن خاطر نشان کرد: اخیرا حدود سه نفر از سرکردگان با سابقه و مورد اعتماد گروهک تروریستی منافقین از این تشکیلات جدا شده که به دنبال آن مطالب بسیار مهمی را در رابطه با نقض حقوق بشر و مدالیستی از سوی گروهک تروریستی منافقین اعلام کردند که مطرح کردن این مطالب توانست این گروهک تروریستی را با بحران شدیدی در داخل مواجه کند.

 • نظرات() 
 • یکشنبه 23 تیر 1392

   

  این روزها تقویم روی میز مرور حوادث و خاطراتی تلخ است که نگاهی گذرا به آنها ما را در برابر وقایع سال 1378 و کوی دانشگاه قرار می‌دهد.
  باشگاه خبرنگاران، این روزها تقویم روی میز مرور خاطراتی تلخ است که نگاهی گذرا به این حوادث سپری شده ما را در برابر وقایع سال 1378 و کوی دانشگاه قرار می‌دهد.

  گزارش پیش رو با مروری کوتاه اما جامع از حوادث کوی دانشگاه 1378 در صدد است رصدی کلی را نسبت به عملکرد و سرانجام برخی عوامل اصلی و پشت پرده این حوادث داشته باشد.

  مجلس پنجم در اوایل سال سوم دوره نمایندگی یعنی آغاز سال یک هزار و سیصد هفتاد و هشت طرح اصلاح قانون مطبوعات را به میان آورد كه این تصمیم به بهانه تهدید آزادی مطبوعات و تعارض آن با اصول "قانون اساسی"، با مخالفت صریح وزیر ارشاد به عنوان موضع رسمی دولت خاتمی روبرو شد. 

  پس از آن مطبوعات زنجیره‌ای با به راه انداختن هیاهو و جنجال، سعی در وادار نمودن مجلس به عقب نشینی از تصمیم خود مبنی بر اصلاح قانون مطبوعات داشتند، در همین راستا "روزنامه سلام" در اقدامی غیر قانونی دست به انتشار یك خبر كاملاً سری و محرمانه زد كه این امر بر شدت التهابات و هیجانات سیاسی در كشور افزود.  
   
  این روزنامه، یك روز قبل از به بحث گذاشته شدن «طرح اصلاحیه قانون مطبوعات» در مجلس، یعنی در تاریخ 15 تیر 1378 یك نامه كاملاً سرّی و طبقه بندی شده را منتشر كرد كه در آن از طرح اصلاح قانون مطبوعات و ارتباط آن با سعید امامی (اسلامی)، سخن به میان رفته بود.

  این روزنامه در تیتر نخست خود نوشته بود : «سعید اسلامی پیشنهاد اصلاح قانون مطبوعات را داده است. »
  در پی این اقدام، "وزارت اطلاعات" شكایتی را علیه روزنامه سلام تنظیم و آن را تسلیم قوه قضاییه نمود، تا قوه قضاییه عاملین این اقدام غیر قانونی را مورد پیگرد و مجازات قرار دهد.  
   
  دادگاه ویژه "روحانیت" نیز در پی این شكایت، روزنامه سلام را به جرم انتشار اسناد طبقه بندی شده توقیف نمود.

  اما اعلام تعطیلی روزنامه سلام، نخستین تاثیر خود را بر فضای دانشگاهی و دانشجویی کشور در تیر ماه سال 1378 وارد کرد چرا که به دنبال آن اولین واکنش دانشجویان به تعطیلی این روزنامه پس از "دعای کمیل" در مسجد کوی دانشگاه صورت گرفت.

  دانشگاه تهران پس از اطلاع از ماجرای توقیف روزنامه سلام و نیز با انگیزه مخالفت با تصویب كلیات طرح اصلاح قانون "مطبوعات"، در شامگاه هفدهم تیرماه به صحنه تجمع‌های اعتراض آمیز و درگیری‌های خشونت بار تبدیل گردید.   "دفتر تحكیم وحدت" در روز پنجشنبه 17 تیر 1378 بنا بر گزارش كمیته تحقیق شورای عالی امنیت ملی، یك میتینگ اعتراض آمیز را در دانشگاه تهران برگزار می‌كند.

  پس از آن واقعه در ساعت 22:45 دقیقه حدود 150 نفر از دانشجویان اقدام به راهپیمایی غیر قانونی كرده و سپس با تحریكات عده‌ای از عناصر افراطی از كوی دانشگاه خارج می‌شوند و با سر دادن شعارهایی مراتب اعتراض خود را ابراز می‌دارند که از جمله شعارهای دانشجویان این بود: "طرح سعید امامی ملغی باید گردد”، "مجلس فرمایشی، خجالت خجالت”، "خاتمی‌خاتمی حمایتت می‌کنیم”، آزادی اندیشه، همیشه‌همیشه”. 

  این امر در حالی بود که فاجعه‌بارترین تهاجم علیه نهاد دانشگاه در نیمه شب پنجشنبه (هفدهم) و ساعات آغازین روز جمعه هجدهم تیر شکل می‌گیرد؛ فاجعه‌ای که به گفته شاهدان طی ساعات اولیه (دقایقی بعد از نیمه‌شب پنجشنبه)، ابتدا از جلوی درب ورودی کوی آغاز و به‌ تدریج (ساعت حدود 4:30 بامداد جمعه) به داخل محوطه کوی و درون اتاق‌های دانشجویان گسترش پیدا کرد.

  روز جمعه هجدهم تیر کوی دانشگاه تهران و خیابان‌های اطراف در وضعیتی کاملا بحرانی به سر برد. با گذشت ساعت‌ها، همچنان تعداد قابل توجهی از دانشجویان در خیابان محل درگیری اجتماع کرده‌ و نیروی انتظامی با بستن خیابان اصلی میان دانشجویان و مهاجمان که در سمت دیگر خیابان اجتماع کرده‌ بودند،‌ حائلی به وجود آوردند.

  با گذشت چند روز از وقوع درگیری در کوی و روشن شدن ابعاد فاجعه، بازار صدور اطلاعیه و اعلام مواضع احزاب و جریان‌های سیاسی رونق دیگری یافته بود.
   
  روز قبل از 23 تیر همچنان در خیابان‌های تهران درگیری بود، لذا صبح روز 23 تیر برخی آمده بودند و تصورشان این بود كه امروز هم درگیری می‌شود اما فضای 23 تیر 1378 به گونه دیگری رقم خورد و حضور مردم و شور و بیعت آنها با نظام و انقلاب بساط آشوب و آشوبگران را برچید.


  23 تیر ماه 1378 حضوری بی نظیر و گسترده بود که مشتی محکم بر دهان دشمنان و معاندان این نظام بود.
   
  در واقع 18 تیر 1378 بحرانی بود كه معاندان نظام در لباس جنبش دانشجویی با شعار مطالبات دانشجویان اصول اساسی نظام جمهوری اسلامی را مورد هدف قرار دهند.

  آنچه در 18 تیر 78 رخ داد، در حقیقت و واقعیت شبه كودتایی آشكار و همه‌جانبه بود، كه اساس نظام اسلامی را نشانه رفته بود و نسلی از مخالفین را پدید آورد که اکنون در داخل و خارج ایران فعال هستند.

  حشمت طبرزدی، اکبر محمدی، احمد باطبی، منوچهر محمدی، پرویز سفری، محمد مسعود سلامتی، فرخ شفیعی، حسن زارع زاده اردشیر، محمد رضا کسرایی، محمود شوشتری، مهرداد لهراسبی، بهروز جاوید تهرانی، عباس دلدار، غلامرضا مهاجرانی نژاد، علی مهری، علی بیکس و مهدی فخرزاده از جمله افرادی بودند که دادگاه انقلاب در روند رسیدگی به پرونده کوی و حواشی آن به محاکمه آنان پرداخت.

  همچنین افرادی دیگر همچون علی افشاری، اکبر عطری، فریبا مهاجرانی، امیر عباس و آرش فخر آور و .... نیز از جمله افرادی بودند که در جریان کوی دانشگاه 1378 نقش بسیار پر رنگی را ایفا کردند.

  در این میان نیز افراد دیگری که جزو جریان‌های ضد انقلاب محسوب می‌شدند از فضای ملتهب شده و به وجود آمده استفاده کردند و احساس کردند می توانند از این فضا به سود خود استفاده کنند که در این میان می‌توان به وجود افرادی چون محسن سازگارا، مهرانگیز کار، اکبر گنجی، حسن یوسفی اشکوری، جمیله کدیور ، عطاء الله مهاجرانی، فاطمه حقیقت جو و ... اشاره کرد.

  "احمد باطبی "

  متولد 4 خرداد ماه 1356 در شیراز   باطبی که در جریان اغتشاشات 18 تیر 78 و کوی دانشگاه با قصد ایجاد تشویش و شوراندن دانشجویان سعی در ایجاد اغتشاش و جو ناسازگاری در دانشگاه را داشت؛ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی کشور دستگیر شد که در ابتدا با حكم اعدام مواجه گردید اما حكم اعدام او نیز مانند سایر هم مسلکی‌های وی به 15 سال زندان كاهش یافت.

  باطبی پس از تحمل ۹ سال زندان از مرخصی استعلاجی خود استفاده کرده و نوروز ۱۳۸۷ ایران را ترک کرد و به خارج از کشور پناهنده شد.

  باطبی كه با حمایت آمریكا از ایران فرار كرد، به اردوگاه اشرف رفت تا از كاخ سفید سردرآورد. 

  باطبی خود اذعان داشته است: پیراهن خون آلودی كه در عكس معروف وی مشهود است در خانه به رنگ آغشته كرده تا نماد دروغین برای آشوب بسازد و این عكس طبق یك برنامه ریزی از پیش هماهنگ شده توسط یك عكاس گرفته شد تا در ابعاد وسیع در روزنامه‌های زنجیره‌ای منتشر شود.

  باطبی که پس از فرار از ایران با "بوش" رئیس جمهور وقت آمریکا دیدار کرد و بعد به عنوان کارشناس مسائل سیاسی ایران در رسانه‌های بیگانه از جمله صدای آمریکا و بی بی سی صحبت می‌کرد، کم کم رو به انزوا رفت و پس از درگیری که با امیرعباس فخرآور از دیگر عناصر ضدانقلاب پیدا کرد، به کلی از این شبکه‌ها جدا شد.  وی در این مدت دیگر هیچ جایی در رسانه‌های بیگانه نداشت و به شدت از نظر روحی رو به افول بود تا اینکه با لطف برخی دوستانش در صدای آمریکا، به عنوان خبرنگار این شبکه فعالیت کرد.

  باطبی که جایگاه خود را به عنوان کارشناس و سخنران میتینگ‌های ضد انقلابی می‌دید،مجبور بود برای امرار معاش در حد خبرنگار فعالیت خود را پایین بیاورد.

  این عنصر ضد انقلاب در تازه ترین فعالیتش به همجنس بازی روی آورده است و در فیس بوک عکس حمایت از همجنسگرایان را قرار داده است.


  "اكبر عطری و علی افشاری"  اکبر عطری دارای لیسانس علوم سیاسی از دانشگاه علامه طباطبایی تهران (سال 1999) و فوق‌لیسانس در همین رشته از دانشگاه مفید قم در سال 2004 است. 

  "اکبر عطری" عضو پیشین شورای مرکزی "تحکیم وحدت" که در ابتدا فردی تندرو با نقابی به نام اصلاحات بود به همراه بسیاری از اعضاء این دفتر همانند علی افشاری و ... در دام حلقه کیان گرفتار آمدند.

  وی بعد از استحاله فکری و عقیدتی،پادوهای ترویج تفکر دین‌ستیز و وابسته به آمریکا و عملاً تبدیل به تریبون کهن‌سالان نهضت آزادی و منحرفین فکری همچون سروش در دانشگاه‌ها شد.

  این عضو شورای مرکزی تحکیم وحدت و نیز علی افشاری بعد از چند سال سوء استفاده از آزادی بیان در داخل کشور به همراه تعدادی همفکران خود به آمریکا پناهنده شدند.

  عطری با مدرك کارشناس ارشد علوم سیاسی، از اواسط سال 83 پیگیر مقدمات ادامه تحصیل خود در خارج از کشور از قبیل پذیرش از دانشگاه‌های معتبر خارجی،گرفتن پاسپورت و ویزا بوده و به صورت رسمی برای این کار اقدام کرده و به صورت قانونی برای ادامه تحصیل از کشور خارج شده است.

  وی هنگامی كه در پاییز سال 84 با ویزای دانشجویی به واشنگتن رسید خود را از سرکردگان قیام دانشجویی ۱۸ تیرماه ۱۳۷۸ معرفی کرد و دفتر تحکیم وحدت را برنامه ریز و هدایت کننده این قیام دانشجوی خواند، که با واقعیت فرسنگ‌ها فاصله داشت.

  اکبر عطری پس از ازدواج با مریم معمار صادقی که از شکارچیان قهار گرانت‌های وزارت خارجه آمریکا هم هست، موسسه آموزشی به نام توانا ثبت کرده است و موفق به دریافت دو میلیون دلار از محل بودجه‌های وزارت خارجه آمریکا برای پیشبرد اهداف ننگین و پلیدانه خود در نظام جمهوری اسلامی ایران شده است که البته تمامی این اقدامات براندازانه به جایی نرسیده است.  البته این بودجه به عطری به جهت تابلو دار بودن در اغتشاشات دانشجویی ۱۸ تیرماه ۱۳۷۸، پرداخت گردیده است.
   
  عطری مقالات و مطالبی در «نیویورک تایمز »، «وال‌استریت جورنال»، «گاردین»، رادیو بی بی سی، صدای آمریکا و دیگر نشریات منتشر کرده است.

  وی اکنون در آرلینگتن ویرجینیا زندگی می‌کند.

   
  "امیرعباس فخر اور"

  متولد ۱۵ تیر ۱۳۵۴ در تهران  امیرعباس فخرآور ملقب به سیاوش از فعالان فتنه 18 تیر 1378 و از پایه گذاران کنفدراسیون دانشجویان ایرانی بوده ‌است.  
   
  اقدام علیه امنیت ملی و دعوت به آشوب در سال 1387 باعث شد به 3 سال زندان توسط شعبه چهار دادگاه انقلاب ارومیه محکوم شود.

  امیرعباس فخر آور پیش از زندان، دانشجوی رشته پزشکی بود که به دلیل تکرار مشکلات اخلاقی اخراج شد.
   
  در فاصله سالهای ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۱ در اوضاع بی سر و سامان دوم خرداد در روزنامه‌های خرداد و مشارکت و هفته نامه آذر خبرنگار بود. 

  در روزنامه مشارکت فخر آور با کمک عباس عبدی ستون ثابتی به نام "کی بدونه از مردم بهتر" دست به سیاه نمایی زد. 

  سال ۱۳۷۹ به دنبال تعطیلی روزنامه‌های زنجیره‌ای که در خدمت استکبار بودند و پایگاه دشمن شده بودند به زندان افتاد و سال ۱۳۸۱ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام اقدام علیه امنیت جمهوری اسلامی به ۸ سال زندان محکوم شد.

  امیرعباس فخرآور هم جزو كسانی بودند كه فرامین كاخ سفید را در اطراف خیابان‌های كوی دانشگاه در تیرماه 78 پیاده كرده‌اند.

  فخرآور در سال ۱۳۸۵ از یک مرخصی کوتاه دوران زندان برای شرکت در امتحانات دانشگاهی‌اش استفاده کرد و در حالی که ۴ سال از دوران زندانی اش باقی مانده بود از زندان فرار کرد.

  وی هم اکنون در شهر واشنگتن در کشور آمریکا سکونت دارد و در خدمت سازمان‌های جاسوسی آمریکا و رژیم صهیونیستی است.

  فخرآور سه بار به دیدار جرج دبلیو بوش رفته و با "ناتان شارانسکی"، "واتسلاو هاول"، "خوزه ماریو ازنار"، "گری کاسپارف"، "برنارد لوییس"، "سناتور تام کوبرن"، "سناتور جو لیبرمن"، "سناتور سنتروم" و "جیمز وولسی" روابط و برای آنها حکم جاسوس دارد.

  وی در دوران حضور خود در آمریکا بارها خواستار براندازی جمهوری اسلامی شده است. امیر فخرآور که وطن فروشی او برای آمریکایی‌ها ثابت شده است او را در واشنگتن پناه دادند تا از توانایی تبلیغاتی او علیه کشورمان بهره ببرند.
   
  "منوچهر محمدی"
   
   متهم ردیف اول اغتشاشات کوی دانشگاه تهران در ۱۸ تیرماه ۱۳۷۸

  از جمله پیاده نظام‌هایی که اصلاً دانشجو نبود و باید در بین دانشجویان نفوذ پیدا می‌كرد. 

  منوچهر محمدی در سخنرانی در جمع ضد انقلاب در خرداد سال 1378 با وجودی كه هیچ مدركی دال بر دانشجو بودن وی در هیچ دانشگاهی وجود نداشت؛بارها به دروغ بر دانشجو بودن خود تأكید كرده و بیان داشته است: «حكومتی غیرمذهبی باید در كشور سركار بیاید، بنده در بین دانشجویان هستم و سازمان دانشجویی را به عنوان یك سازمان غیرمذهبی اداره می‌كنم و به دلیل بودن با دانشجویان به خواسته های آنها واقف هستم» و البته بعدها بوش نیز از دروغ‌های محمدی تقدیر شایانی كرد.

  منوچهر محمدی به همراه برادرش اکبر محمدی نیز از جمله افرادی بودند که در دادگاه انقلاب تهران به اعدام محکوم شد، اما پس از چندی حکم آنها به ۱۵ سال حبس تقلیل یافت.

  وی پس از مرگ برادرش، از فرصت مرخصی زندان برای حضور در مراسم خاکسپاری برادرش اکبر محمدی که او هم یکی از متهمان حضور در ناآرامی‌های دانشجویی ۱۸ تیر بود، از ایران خارج و به کردستان عراق سفر کرد. 

  محمدی از کردستان عراق به ترکیه رفت تا روادید سفر خود به آمریکا را از سفارت این کشور در آنکارا دریافت کند. اما پلیس ترکیه وی را به خاطر حضور غیرقانونی در این کشور به مدت ۱۱ روز بازداشت می‌کند و سپس به عراق باز می‌گرداند. 

  او پس از بازگشت به عراق، با کمک سفارت آمریکا در این کشور مستقیما به آلمان منتقل شده و از آنجا به آمریکا منتقل می‌شود.
   
   
  "بهروز جاوید تهرانی"
  بهروز جاوید تهرانی فعال دانشجویی و سیاسی در ۱۸ تیر ۱۳۷۸ در سن ۱۹ سالگی در حوادث کوی دانشگاه بازداشت شد. 

  وی به خاطر حضور در اعتراض‌ها و حوادث کوی دانشگاه تهران از سوی دادگاه به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به هشت سال زندان محکوم شد.

  دادگاه تجدیدنظر حکم هشت سال زندان وی را در این دوره به چهار سال زندان و سه سال حبس تعلیقی کاهش داد و جاوید تهرانی در اواخر سال ۱۳۸۲ با نظر قاضی مبنی بر معلق شدن ۳ سال از دوران محکومیتش و با استفاده از قانون آزادی مشروط از زندان آزاد شد و مابقی حکم وی به حالت تعلیق در آمد.

  جاوید تهرانی بعد از آزادی از زندان به فعالیت سیاسی خود ادامه داد.

  وی در طول سال ۱۳۸۳ دو بار دستگیر و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

  تاریخ یکی از دستگیری‌های وی در روز ۱۸ تیر ماه سال ۱۳۸۳ بود که پرونده‌ای در همین زمینه برای وی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تشکیل شد. هر دو بار این بازداشت‌ها به خاطر حضور وی در تجمع اعتراضی در مقابل دفتر سازمان ملل متحد برای حمایت از زندانیان سیاسی بود.

  بهروز جاوید تهرانی مجددا در تاریخ ۴ خرداد ماه سال ۱۳۸۴ به اتهام ارتباط با گروه‌های معاند نظام بازداشت و در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به تحمل ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

  سرانجام وی با پایان دوره محکومیت در تاریخ ۵ دی ماه ۱۳۹۰ از زندان آزاد شد.
   
  "حشمت‌الله طبرزدی"

   متولد ۱ فروردین ۱۳۳۸ در روستای دُرّاز توابع گلپایگان اصفهان
  طبرزدی در سال ۱۳۵۶ و در آغاز ورود به دانشگاه به آزادیخواهان مستقل از گروه‌های سیاسی موجود-مذهبی و چپ-، پیوسته و مخالفت خود با رژیم حاکم را با فعالیت در جنبش دانشجویی به ویژه به مناسبت بزرگداشت ۱۶ آذر ۱۳۳۲ که سه دانشجو توسط رژیم شاه کشته شدند، شروع کرد و به دلیل همین مبارزات در بهار ۵۷ از دانشکده اخراج موقت شد.

  با پیروزی انقلاب در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ عملا فعالیت‌های فرهنگی-سیاسی-تشکیلاتی خود را در انجمن اسلامی دانشجویان ادامه داده و به زودی در گروه رهبری این انجمن در آمد و با مطالعه کتب فلسفی مطهری-طباطبایی دو تن از فیلسوفان معاصر اسلامی، از مروجین اندیشه اسلام انقلابی شد.

  در پایان سال ۵۸ به عنوان نمایندهٔ انجمن اسلامی در شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت بود.

  در همین رابطه و به دنبال صدور پیام نوروزی امام خمینی(ره) در سال ۵۹ جزء دانشجویانی بود که به گفته خودش دست به انقلاب فرهنگی زد.

  طبرزدی از سال ۶۸ تا ۷۳ به مدت ۴ سال به فعالیت‌های تشکیلاتی سیاسی اتحادیه مشغول بود. تا آنجا که مجوز فعالیت "پیام دانشجو"به عنوان هفته نامه‌ای سراسری را از وزارت ارشاد کسب نمود.  بسته شدن روزنامه سلام بهانه‌ای برای حرکت گروهی دانشجویان در ۱۸ تیر ۱۳۷۸ فراهم آورد.حادثه ۱۸تیر ۱۳۷۸ نقطه تاریکی در مبارزات دانشجویی شد که از طبرزدی یک فرد شاخص در میان اپوزیسیون درون مرز ساخت که پایه حرکت‌های بعدی را بنیان گذاشت و در این میان طبرزدی بازداشت شد.

  از ۱۳۷۹ به بعد او به زندان‌ محکوم شد. ابتدا به ۱۴ سال زندان که بعدها به ده سال تخفیف یافت.

  "حشمت‌الله طبرزدی" در مسیر انتخابات ۱۳۸۸ مواضع خودش را در مصاحبه با شبکه‌های خارجی بیان می‌کرد و همراه با مردم در اغتشاشات خیابانی حضور داشت و در نهایت در ظهر روز ۷ دیماه ۱۳۸۸، بلافاصله پس از تجمع‌های غیر قانونی آشوبگران در تاسوعا و عاشورای حسینی (۵ و ۶ دی ۱۳۸۸) بازداشت شد.
   
  "عباس دلدار"
   
  عباس دلدار که در جریان حوادث کوی دانشگاه تهران در سال ۷۸ به اتهام مشارکت در اعتراض‌های عمومی و دانشجویی و تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی،بازداشت و ابتدا محکوم به اعدام شد؛ اما دادگاه تجدید نظر به ۱۵ سال حبس؛ رای داد.دلدار پس از تحمل بیش از نیمی از محکومیت خود در 24 دی ماه سال 1385 مشمول آزادی مشروط شده و از زندان آزاد شد.

  وی پیش از بازداشت عضو هیچ حزب و گروه و دسته و سازمان سیاسی نبوده است.
   
  "محسن سازگارا"

  محمدحسن (محسن) سازگارا، فرزند محمدعلی، در سال 1333 در خانواده‌ای نسبتاً مرفه در تهران متولد و پس از پایان تحصیلات متوسطه، وارد دانشگاه صنعتی آریامهر (شریف کنونی) شد که احتمالاً در سال 1351 بوده است.  سازگارا پس از مدتی از ادامه تحصیل در این دانشگاه معتبر ایرانی منصرف شد و به آمریکا رفت تا در دانشگاه شیکاگو در رشته فیزیک تحصیل کند.

  در آنجا به فعالیت‌های سیاسی روی آورد و بنا به گفته برخی، به عضویت نهضت آزادی در آمده و عضو انجمن اسلامی دانشجویان در آمریکا و کانادا شد.

  سازگارا: «من خودم پیش از انقلاب هم مبارز خارج از کشور بودم. وقتی برای ادامه تحصیل به خارج رفتم از فعالین جنبش دانشجویی خارج کشور هم بودم»

  وی از جمله افراد تاثیرگذار در غائله 18 تیر بود که باید در مطبوعات وظایف غرب را انجام می‌داد.

  محسن سازگارا، پس از حوادث خرداد ماه سال ۱۳۸۲ در کوی دانشگاه تهران، به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب بازداشت شد و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، به تحمل ۷ سال حبس تعزیری محکوم شد.

  وی پس از سه ماه بازداشت موقت در زندان اوین، سرانجام با قرار وثیقه آزاد شد.

  سازگارا پس از خروج از ایران، به فعالیت در صدای آمریکا در رابطه با مسائل سیاسی ایران به ویژه تحلیل و بررسی فتنه پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۸) و همچنین فعالیت‌های سیاسی در وبسایت شخصی‌اش پرداخت.
   
   "مهرانگیز کار"

  مهرانگیز کار وکیل و روزنامه‌نگار  او متولد سال ۱۳۲۳ در شهر اهواز و دانش‌آموخته دوره کارشناسی رشته حقوق دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصاد دانشگاه تهران است.

  در فروردین سال۱۳۷۹ مهرانگیز کار در کنفرانس «ایران بعد از انتخابات» که توسط بنیاد "هانریش بل" در برلین برگزار شده بود (مشهور به کنفرانس ننگین برلین) شرکت کرد.

  مهرانگیز کار پس از بازگشت از این کنفرانس در شعبه سوم دادگاه انقلاب مورد بازجویی قرار گرفت و دستگیر شد.

  وی به مدت دو ماه در زندان اوین زندانی بود و پس از آن آزاد شد و سپس موفق شد به خارج از کشور برود.

  در همین دوره همسرش، سیامک پورزند، با اقرار به مطالبی بیان کرد که آنها توسط یک نهاد جاسوسی آمریکا برای براندازی نظام تلاش می‌کنند.

  مهرانگیز کار از سال ۱۳۸۱ در تبعید به سر می‌برد و با دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های معتبر جهان از جمله دانشگاه هاروارد و کلمبیا در آمریکا و موسسه تدا در ژاپن در زمینه حقوق بشر همکاری کرده‌ است.

  مهرانگیز کار هم اکنون در «مرکز پِمبروک برای تدریس و تحقیق در مورد زنان» در دانشگاه براون مشغول به کار است.
   
  "اکبر گنجی"
   
  اکبر گنجی متولد ۱۱ بهمن ۱۳۳۸، تهران
   


  با پیروزی "محمد خاتمی" در دوم خرداد ۱۳۷۶ و در انتخابات ریاست جمهوری، یاران او که اکبر گنجی نیز در میان آن‌ها بود به نام اصلاح طلبان شهره شدند و فعالیت‌های گستردهٔ سیاسی و اجتماعی را پی گرفتند.

  زندانی شدن اکبر گنجی به دلیل واکاوی فاشیسم مذهبی در دانشگاه شیراز و انتشار هفته نامه "راه نو" از رویدادهای چشمگیر این دوران زندگی اوست.
   
  وی پس از شرکت در کنفرانس ننگین برلین، پس از بازگشت به ایران در فرودگاه مهرآباد تهران در مورخ سوم اردیبهشت ۱۳۷۹دستگیر شد.

  دادگاه اولیه گنجی به ریاست قاضی مرتضوی وی را به دلیل چند اتهام سنگین سیاسی به ده سال حبس و پنج سال تبعید محکوم کرد؛ اما دو سال بعد در دادگاه تجدیدنظر حکم گنجی تنها به شش ماه حبس کاهش یافت.  پس از آن با اعتراض دادستانی، حکم گنجی دوباره نقض شد و این بار به شش سال حبس تبدیل شد.

  گنجی چند ماه پس از پایان دوران زندان به خارج از ایران مسافرت کرد.

  گنجی از همان ابتدا، سفر خود را موقتی نامید و گفت به کشور باز خواهد گشت.
   
   
  "فاطمه حقیقت جو"
   
  فاطمه‏ حقیقت‌جو نمایندهٔ اصلاح‌طلب دوره ششم مجلس شورای اسلامی بود.  فاطمه حقیقت جو در سال ۱۳۸۰ در دادگاهی به ریاست «سعید مرتضوی» به بیست ماه زندان محکوم شد که در دادگاه تجدیدنظر به ریاست «احمد زرگر» به هفده ماه کاهش یافت.  
   
  وی دارای دکترای مشاوره، پژوهشگر و مدرس دانشگاه‌های تهران و مراکز آموزش عالی فرهنگیان، نایب رئیس انجمن مشاوره ایران، ۱۰ سال سابقه در پست‌های امور تربیتی و مشاوره آموزش و پرورش، عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تربیت معلم تهران و دو دوره عضو سازمان غیرقانونی «دفتر تحکیم وحدت» بوده است.  
   
  پس از مهاجرت فاطمه حقیقت جو به خارج از کشور، بورسیه‌های تحصیلی از طرف آمریکا برای او صادر شد.

  فاطمه حقیقت جو در سال‌های 2005 تا 2006 در «مرکز مطالعات بین‌الملل دانشگاه ام آی تی» مشغول به فعالیت شده و پس از آن به جهت خوش خدمتی‌اش در ایران برای سران کشورهای غربی به عنوان پژوهشگر در «مرکز زنان در سیاست و سیاستگذاری دانشگاه هاروارد» مشغول به کار شده است.  وی در جریان اغتشاشات سال 88 تلاش گسترده‌ای برای برگزاری کمپین‌های اعتراضی در خارج از کشور می‌کند، او با همکاری اکبر گنجی و برخی دیگر به برگزاری هر چه پرشور تر این کمپین‌ها همت می‌گمارد تا از آن سو مورد توجه دولت‌های غربی قرار گرفته و به خیال خودشان برای براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران درخواست کمک‌های مالی کنند!
   

  "فریبا داوودی مهاجر"

   فریبا داوودی­ مهاجر مشاور دوران اصلاحات، ضدانقلاب فعلی ساکن آمریکا و عضو سازمانی غیرقانونی به نام سازمان دانش‌آموختگان ایران اسلامی(ادوار دفتر تحکیم وحدت) است.  وی مدعی است فعال حقوق زنان و حقوق بشر است، اما تمام فعالیت­‌هایش در تضاد ریشه‌ای با اصول اسلام قرار دارند.

  مهاجر به گفته خودش ابتدا در ایرلند کشف حجاب کرد؛اما به طور رسمی در مقابل دوربین شبکه صدای آمریکا حجاب خود را از سر برداشت.

  وی علت تغییر مداوم ظاهر خود را ترس از کنار زده شدن از برخی محافل سیاسی می‌داند.

  مهاجر پس از خروج از ایران با همکاری دوستان خارج نشین خود هدایت فتنه‌ای را در دست گرفت که از ابتدا محکوم به شکست بود.

  همچنین داوودی در ۲۹ فروردین ماه سال ۱۳۸۶، به دلیل شرکت در تظاهرات، به چهار سال زندان محکوم شد.

  اتهامات وی اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام، مصاحبه با رسانه‌های خارجی، و نشر اکاذیب بود.

  "پایان"

  هر ساله با رسیدن به اواسط تیر ماه، تصاویر و مطالب اغتشاشات حادثه 18 تیر از آرشیوها خارج شده و بازخوانی می‌شود تا برگی دیگر از خیانت معاندان نظام مرور شود.

  برگی که ریشه خصومت‌ها و تحرکات چند سال اخیر از جمله فتنه 88 و همچنین ترورها و فشارها و شاخ و برگ جریان معاند ملت و نظام اسلامی را فاش می‌کند.

  این گزارش تنها گوشه کوچکی از نگاه ما در گذر تلخ تاریخ بود که با توجهات حضرت ولی عصر(عج) و نائب بر حق ایشان حضرت آیت الله خامنه‌ای تمامی فتنه‌های دشمنان نقش بر آب شده و جز ننگی و خاری چیزی در سبد فتنه‌های آنان باقی نمی‌ماند.

 • نظرات() 
 • یکشنبه 23 تیر 1392

   
   
   
  در طول سالهای گذشته مقام معظم رهبری طی مناسبت های مختلف، نکات آموزنده ای را درباره ماه مبارک رمضان و باید ها و نباید های این ماه الهی مطرح کردند. که ما نیز به قصد آشنایی بیشتر شما با نقطه نظرات ارزشمند ایشان به جمع آوری بخش هایی از این مطالب پرداختیم.

  1304501_258.jpg - 10.66 Kbباشگاه خبرنگاران، اگر اینجا ما توانستیم از این صراط، درست، با دقت و بدون لغزش عبور کنیم، گذر از آن صراط آسان‌ترین کار است؛ مثل مؤمنین که مانند برق عبور می‌کنند. در طول سالهای گذشته مقام معظم رهبری طی مناسبت های مختلف، نکات آموزنده ای را درباره ماه مبارک رمضان و باید ها و نباید های این ماه الهی مطرح کردند.

  در ادامه فرازی از بیانات ایشان را تقدیم حضو مخاطبان ارجمن می کنیم:

  ...دوستان سعی کنند در همه اوقات - به خصوص در ماه رمضان - تلاوت قرآن را از یاد نبرند. قرآن نباید از زندگی‌تان حذف شود. تلاوت قرآن را حتماً داشته باشید؛ هر چه ممکن است. تلاوت قرآن هم، با تأمل و تدبر اثر می‌بخشد.

  تلاوت عجله‌یی که همین طور انسان بخواند و برود و معانی را هم نفهمد یا درست نفهمد، مطلوب از تلاوت قرآن نیست؛ نه این که بی فایده باشد - بالأخره انسان همین که توجه دارد این کلام خداست، نفس این یک تعلق و یک رشته ارتباطی است و خود همین هم مغتنم است و نباید کسی را از این طور قرآن خواندن منع کرد.

  لیکن تلاوت قرآنی که مطلوب و مرغوب مأمورٌبه است، نیست. تلاوت قرآنی مطلوب است که انسان با تدبر بخواند و کلمات الهی را بفهمد، که به نظر ما می‌شود فهمید. اگر انسان لغت عربی را بلد باشد و آن چه را هم که بلد نیست، به ترجمه مراجعه کند و در همان تدبر کند؛ دو بار، سه بار، پنج بار که بخواند، انسان فهم و انشراح ذهنی نسبت به مضمون آیه پیدا می‌کند که با بیان دیگری حاصل نمی‌شود؛ بیشتر با تدبر حاصل می‌شود؛ این را تجربه کنید.

  لذا انسان بار اول وقتی مثلاً ده آیه مرتبط به هم را می‌خواند، یک احساس و یک اشتباه دارد؛ بار دوم، پنجم، دهم که همین را با توجه می‌خواند، انتباه(توجه) دیگری دارد؛ یعنی انسان انشراح ذهن پیدا می‌کند. هر چه انسان بیشتر انس و غور پیدا کند، بیشتر می‌فهمد؛ و ما به این احتیاج داریم.

  بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اعضای هیات دولت، مهر ماه ۱۳۸۴

  ...این ماه [رمضان]، ماه ضیافت الهی است. پذیرایی خداوند از بندگان خود در این ماه - که یک پذیرایی معنوی است - عبارت است از گشودن درهای رحمت و مغفرت و مضاعف کردن اجر و ثواب اعمال خیری که بندگان در این ماه انجام می‌دهند. روزه ماه رمضان هم یکی از مواد همین ضیافت عظیم الهی است، که مایه تصفیه روح انسان و ایجاد زمینه طهارت قلبی روزه‌دار است.

  این ماه [رمضان]، همچنین بهار قرآن است. انس با قرآن، معرفت اسلامی را در ذهن ما قوی‌تر و عمیق‌تر می‌کند. بدبختی جوامع اسلامی، به خاطر دوری از قرآن و حقایق و معارف آن است. آن کسانی از مسلمانان که معانی قرآن را نمی‌فهمند و با آن انس ندارند، وضعشان معلوم است. حتی کسانی هم که زبان قرآن، زبان آنهاست و آن را می‌فهمند، به خاطر عدم تدبر در آیات قرآن، با حقایق قرآنی آشنات نمی‌شوند و انس نمی‌گیرند.

  می‌بنید که آیه «لن یجعل الله للکافرین علی المؤمنین سبیلا» (سوره نساء، ۱۴۱) – یعنی خداوند مؤمنین را زیر دست و زبون کفار قرار نداده است – در کشورهای عربی و به وسیله مردم عرب زبان در دنیا خوانده می‌شود، اما به آن عمل نمی‌گردد. در آیات قرآن، توجه و تنبه و تدبر [نمی‌کنند]؛ لذا کشورهای اسلامی عقب مانده‌اند.

  بیانات مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز جمعه تهران، مهر ماه ۱۳۸۴

  ...امام سجاد (سلام الله علیه) در دعای ابوحمزه - که دعای خیلی با حال و خوبی است - ترس از قیامت را تشریح می‌کنند: «ابکی لخروجی عن قبری عریاناً ذلیلاً حاملاً. ثقلی علی ظهری»؛ امروز می‌گریم برای وقتی که عریان و ذلیل و بار سنگین عمل بر دوشم از قبر بیرون می‌آیم.

  «انظر مرّةً عن یمینی و اخری عن شمالی اذ الخلائق فی شأن غیر شأنی لکل امرء منهم یومئذ شأن یغنیه وجوه یومئذ مسفرة ضاحکة مستبشرة»؛ یک عده چهره‌هاشان خندان است و خشنود و خوشحال و سربلندند. اینها چه کسانی هستند؟

  کسانی هستند که در دنیا از پل صراطی که حقیقت و باطنش در آنجاست و مثال آن در اینجاست، توانسته‌اند رد شوند. این پل صراط، پل عبودیت، پل تقوا و پل پرهیزگاری است؛ «و ان اعبدونی هذا صراط مستقیم»؛ صراط این دنیا، همان صراط روی جهنم است.

  «انک علی صراط مستقیم» ی که به پیغمبر می‌فرماید، یا «ان اعبدونی هذا صراط مستقیم»، همان صراط روی جهنم است. اگر اینجا ما توانستیم از این صراط، درست، با دقت و بدون لغزش عبور کنیم، گذر از آن صراط آسان‌ترین کار است؛ مثل مؤمنین که مانند برق عبور می‌کنند.

  «انّ الذین سبقت لهم منا الحسنی اولئک عنها مبعدون لا یسمعون حسیسها»؛ اصلاً اینها همهمه جهنم را هم نمی‌شنوند؛ «و هم فی ما اشتهت انفسهم خالدون لا یحزنهم الفزع الاکبر.» فزع اکبر، یعنی دشوارترین ترسی که ممکن است برای انسان پیش بیاید. مؤمنین با همین ابعاد جسمانی و روحانی و نفسانی، فزع عظیمی که در آنجاست، «لا یحزنهم الفزع الاکبر»؛ اینها را محزون و اندوهگین نمی‌کند؛ اینها از این صراط عبور کرده‌اند.

  بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مسئولان نظام، شهوریور ماه ۱۳۸۳

  ...گاهی مجبورید از باتلاق بگذرید؛ یک جا هم می‌رسید به فرودگاهی که هواپیمای مجهزی آماده است تا شما را بی دردسر و با خیال راحت و پس از طی مسیر طولانی به مقصد برساند. آغاز ماه رمضان، رسیدن به همین فرودگاه است.

  خدای متعال راه را در ماه رمضان هموار کرده است و فضا را در ماه رمضان، فضای خالی از معارض قرار داده است. این روزه‌یی که شما می‌گیرید، نفس و هواهای نفسانی را به زنجیر می‌کشد؛ این عبادت‌ها، این دعاها، این خشوع‌ها، این ذکرها و این لیلة القدر همان وسایل همواری است که شما را فرسنگ‌ها جلو می‌برد؛ راهی را که در طول سال و در ماه‌های دیگر گاهی یک متر یک متر باید طی کنیم، می‌توانیم اگر همت کنیم و اگر خودمان را برسانیم، در ماه رمضان این راه را فرسنگ فرسنگ طی کنیم؛ لذاست که شما می‌بینید اولیای خدا از مژده رسیدن ماه رمضان خرسند می‌شدند و از فراق ماه رمضان اشک‌هایشان سرازیر می‌شد.

  بیانات آیة‌الله خامنه ای ، در خطبه‌های نماز عید سعید فطر آذر ماه ۱۳۸۳

  در روایت داریم که درهای آسمان در ماه رمضان گشوده است؛ یعنی رابطه قلبی انسان با خدا در این ماه آسان‌تر از همیشه است. در روایت داریم که درهای بهشت در ماه رمضان گشوده است؛ یعنی به برکت روزه و توجه و خشوعی که لازمه روزه است، فرصت و توفیق کار نیک برای انسان وجود دارد.

  البته فرصت به معنای تحقق آنچه انسان از آن فرصت جستجو می‌کند، نیست؛ اراده و دنبال‌گیری و خواست و حرکت ما را لازم دارد. در هر حال این فرصت وجود دارد و ما می‌توانیم از آن بهره ببریم و استفاده کنیم.

  آیة الله خامنه‌ای، بیانات در دیدار كارگزاران نظام، آبان ماه ۱۳۸۱

  ...ماه رمضان، ماهی است که می‌شود با تذکر و توجه در آن، به جبران کرده‌های ناپسند پرداخت. در «دعای ابو حمزه»، عبارتی بسیار تکان دهنده وجود دارد؛ که آن عبارت، این است: «واعلم انّک للرّاجی بموضع اجابةٍ و للملهوفین بمرصد اغاثةٍ و انّ فی اللّهف الی جودک و الرضا بقضائک عوضاً من منع الباخلین و مندوحةً عمّا فی ایدی المستأثرین و انّ الراحل الیک قریبُ المسافة و انک لا تحتجب عن خلقك الاّ ان تحجبهم الاعمال دونک.»(مفاتیح الجنان، دعای ابوحمزه ثمالی) فرد دعا خوان و ثناگو، عرض می‌کند: «ای خدای من!

  من امید به تو را بر امید به غیر تو ترجیح دادم. پناه آوردن به تو را جایگزین پناه بردن به دیگران کردم و می‌دانم اگر کسی به سوی تو بیاید، راه نزدیک است... .»

  بیانات آیة‌الله خامنه‌ای در خطبه‌های نماز جمعه تهران، ۱۳۷

  ...ماه رمضان در هر سال، قطعه‌ای از بهشت است که خدا در جهنم سوزان دنیای مادی ما، آن را وارد می‌کند و به ما فرصت می‌دهد که خودمان را بر سر این سفره الهی در این ماه، وارد بهشت کنیم. بعضی همان سی روز را وارد بهشت می‌شوند.

  بعضی به برکت آن سی روز، همه سال را و بعضی همه عمر را. بعضی هم از کنار آن، غافل عبور می‌کنند که مایه تأسف و خسران است. حالا برای خودشان که هیچ، هر کس که ببیند این موجود انسانی، با این همه استعداد و توانایی عروج و تکامل، از چنین سفره با عظمتی استفاده نکند، حق دارد که متأسف شود. این ماه رمضان است. ماه ضیافت الله است. ماه لیلة القدر است.

  بیانات مقام معظم رهبری در دیدار روحانیان و مبلغان اعزامی به مناسبت فرارسیدن ماه مبارك رمضان، بهمن ماه ۱۳۷۲

  ...این نوافل سی و چهار رکعتی که برای نمازهای روز و شب وارد شده است، بسیار با ارزش است. ماه رمضان فرصت خوبی است. ما غالباً اهل نوافل نیستیم. ولی ماه رمضان که می‌شود، چه مانعی دارد؟ کدام کار با دهان روزه، بهتر از نماز خواندن؟ چهار رکعت نماز ظهر است، قبل از این چهار رکعت، هشت رکعت نافله دارد؛ چهار دو رکعتی.

  چهار رکعت نماز عصر است و قبل از این چهار رکعت، هشت رکعت نافله نماز عصر است. این نوافل را بخوانید. همچنین نوافل مغرب را که از اینها مهم‌تر است؛ و نیز نوافل شب که یازده رکعت است. همچنین نافله صبح که دو رکعت است.

  کسانی هستند که در ایام معمولی سال، برایشان مشکل است پیش از اذان صبح برای نماز شب بیدار شوند. ولی در این شب‌ها، به طور قهری و طبیعی بیدار می‌شوند. این یک توفیق الهی است. چرا از این توفیق استفاده نکنیم؟ ان شاء الله فرصت‌های ماه رمضان را مغتنم بشمارید.

  بیانات مقام معظم رهبری در روز اول ماه مبارك رمضان، ۱۳۷۱
  شروع ماه مبارک رمضان، در حقیقت عید بزرگی برای مسلمانان است و جا دارد که مَؤمنین، ورود این ماه را به هم تبریک بگویند و یکدیگر را به استفاده هر چه بیشتر از این ماه توصیه کنند.

  چون ماه ضیافت الهی است، در این ماه فقط مؤمنین و کسانی که اهل ورود در این ضیافتند، بر سر سفره پروردگار منّان و کریم می‌نشینند. این، غیر از سفره عام کرم الهی است که همه انسان‌ها، بلکه همه موجودات عالم از آن بهره‌مندند؛ این سفره خواص و ضیافت خاصان پروردگار است.

  آیة الله خامنه‌ای، خطبه‌های نماز جمعه تهران دی ماه ۱۳۶۹

  ما در طول سال و در مسیر طولانی حرکت خودمان در چالش با هواهای نفسانی، با گناهان، با فضاهای تاریکی که خودمان به دست خودمان به وجود می‌آوریم، با مشکلاتی مواجه می‌شویم.

  گاهی انسان برای این که حال دعا پیدا کند، مشکل دارد؛ گاهی برای این که قطره اشکی بفشاند، مشکل دارد؛ چون راه دشوار است، به وسیله خلاف‌ها و گناه‌های خود احاطه می‌شویم؛ اما قطعه ماه رمضان، آن قطعه‌یی است که حرکت در آن قطعه آسان است؛ مثل این است که در این راه دشواری که می‌خواهید به محلی یا به شهری برسید، گاهی مجبورید پیاده راه را طی کنید؛ گاهی مجبورید از آب بگذرید؛ گاهی انسان برای این که حال دعا پیدا کند، مشکل دارد؛ گاهی برای این که قطره اشکی بفشاند، مشکل دارد؛ چون راه دشوار است، به وسیله خلاف‌ها و گناه‌های خود احاطه می‌شویم؛ اما قطعه ماه رمضان، آن قطعه‌یی است که حرکت در آن قطعه آسان است.

  مسأله اساسی در باب ماه رمضان، این است که بشر - که در میان انواع عوامل و موجبات غفلت از خدا و از راه او، محاصره شده و انگیزه‌های گوناگون، او را به سمت پایین و تنزل و سقوط می‌کشاند - فرصتی پیدا کند که در آن بتواند روح را - که روح انسان و باطن بشر، به عروج و اعتلا تمایل دارد - به سمت عروج و اعتلا سوق دهد و به خدا تقرب جوید و به اخلاق الهی، تخلق پیدا کند. ماه رمضان، چنین فرصتی است.

  سخنرانی آیة الله خامنه‌ای در دیدار با اقشار مختلف مردم(روز یازدهم ماه رمضان) ۱۳۶۹

  این، چیز کمی نیست که رسول اکرم (صلی الله علیه وآله) این ماه [رمضان] را ماه ضیافت الهی به حساب بیاورند. مگر ممکن است که انسان وارد سفره کریم بشود و از آن جا، محروم خارج بشود؟ مگر وارد نشوی. آن کسانی که وارد سفره غفران و رضوان و ضیافت الهی در این ماه نشوند، البته بی بهره خواهند ماند و واقعاً این محرومیت به معنای حقیقی است. «ان الشقی من حرم غفران الله فی هذا الشهر العظیم». (عیون اخبار الرضا، ج۱، ص۲۳۰) محروم واقعی، آن کسی است که نتواند در ماه رمضان، غفران الهی را به دست بیاورد.

 • نظرات() 
  • تعداد صفحات :9
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5  
  • 6  
  • 7  
  • ...  

  آخرین پست ها


  نویسندگان  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات