مبین

شنبه 28 اردیبهشت 1392

 

n00019539-b.jpg - 31.31 Kbسردبیر روزنامه تندرو و امنیتی سعید حجاریان در روزگار اصلاحات، نامزدی هاشمی رفسنجانی را به نفع جریان دموکراسی‌خواهی در کشور توصیف کرد.
علیرضا علوی‌تبار در سال 1378 سردبیر روزنامه صبح امروز وابسته به سعید حجاریان بود که با استخدام مهره‌هایی نظیر اکبر گنجی و عماد باقی و... در آستانه انتخابات مجلس ششم، از آقای هاشمی تصویر سیاه عالیجناب سرخپوش ‌قتل‌های زنجیره‌ای را ساخت. آن زمان سران جبهه اصلاحات در احزاب تندرو از ورود هاشمی به مجلس و تصدی ریاست ‌آن ابراز نگرانی شدید می‌کردند و به همین دلیل نیز روزنامه سعید حجاریان در کنار برخی روزنامه‌های زنجیره‌‌ای و اجاره‌ای دیگر مأموریت یافت تا با ترور شخصیت‌، کار هاشمی رفسنجانی را بسازد.
علوی‌تبار با این وجود و در حالی که هنوز نسبت به محوریت خود در آن پروژه سیاه عذر تقصیر نیاورده، به سایت عصر ایران می‌گوید: کاندیداتوری هاشمی تأثیر مثبت روی جریان دموکراسی‌خواهی برجای می‌گذارد. نامزدی او امکان سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه را فراهم می‌کند و هاشمی علاوه بر حمایت اصلاح‌طلبان ممکن است از حمایت بخشی از محافظه‌کاران هم برخوردار شود.
شایان ذکر است که علوی‌تبار مدتی پس از تشکیل جبهه مشارکت در مصاحبه‌ای تصریح کرده بود این جبهه از 3 طیف تشکیل شده اما سرانجام طیف خط‌امامی در این حزب به حاشیه رانده خواهد شد. وی از حامیان خروج از حاکمیت و صف‌بندی مقابل نظام در دوره اصلاحات بود که بعد از اخراج تندروها از حاکمیت با رأی مردم و پیدایش برخی اختلافات تصریح کرد اصلاح‌طلبان به سربالایی رسیده‌اند و مجبورند مانند اسب‌های درشکه همدیگر را گاز بگیرند و لگد بزنند.
اپوزیسیون در دست حاکمیت است

 • نظرات() 
 • شنبه 28 اردیبهشت 1392

   

  11907_172.jpg - 23.48 Kbفردی بااستفاده از بی‌نظمی یکی از فدراسیون‌ها، حقوق ورزشکاران را به نفع خود مصادره کرده است.

  فردی با سوءاستفاده از بی‌نظمی و حاشیه‌های یکی از فدراسیون‌ها، خیلی اوقات حقوق ورزشکاران را به نفع خود مصادره کرده و به جای آنها در پای برگه حقوق و پاداش‌ها امضا زده است.


  حدیدنیوز، در یکی از فدراسیون‌ها، فردی حضور دارد که خیلی اوقات با استناد به فاکتورهای جعلی،‌ پولی به جیب می‌زند. وی حتی پا را فراتر از این گذاشته و به جای قهرمانان حقوق و پاداش دریافت می‌کند.

  برخی از قهرمانان خصوصا عده‌ای از آنهایی که از شهرهای دور در مسابقاتی شرکت می‌کنند، معمولا از اختصاص پاداش به آن رقابت بی‌اطلاعند و همین زمینه را برای سواستفاده یکی از پرسنل فدراسیون فراهم می‌کند تا به جای آنها پای برگه پاداش و حقوق امضا بزند و پول‌شان را دریافت کند.

  در این رابطه یکی از مربیان می‌گوید که بارها دیده وقتی شاگردانش برای دریافت حق‌وحقوق‌شان مراجعه کرده‌اند، در کمال تعجب دیده‌اند که فردی به جای آنها در برگه امضا زده و پول مورد نظر را دریافت کرده است.

 • نظرات() 
 • دوشنبه 23 اردیبهشت 1392

   

  aaaa111169.jpg - 9.02 Kbوکیل مهدی هاشمی گفت: دلیل اصلی استرداد پرونده مهدی هاشمی وجود نواقص است و پرونده را در دادسرا مطالعه خواهیم كرد.

  باشگاه خبرنگاران، "محمود علیزاده طباطبایی" در جمع خبرنگاران دادگاه كهریزك با اشاره به آخرین وضعیت پرونده "مهدی هاشمی"، اظهار داشت: پرونده مهدی هاشمی برای رفع نواقص به دادسرا ارجاع شده، اما هنوز برای رسیدگی به درخواست استمهال زمان مشخص نشده است.

  وکیل مهدی هاشمی با بیان اینکه هنوز پرونده به دادسرا نرسیده است، گفت: ما به دلیل نواقص و ایرادات عدیده درخواست استمهال کردیم و دلیل اصلی استرداد پرونده نیز نواقص موجود بود.

  علیزاده طباطبایی همچنین در ادامه به رد صلاحیتش در انتخابات شورای شهر اشاره و خاطرنشان کرد: براساس بندهای(د و ج) رد صلاحیت شدم و در حال حاضر اعتراض کرده‌ام تا به آن رسیدگی شود.

  گفتنی است؛ بندهای مذكور عدم شامل عدم التزام به قانون اساسی و ولایت فقیه می‌شوند.

 • نظرات() 
 • دوشنبه 23 اردیبهشت 1392

   
   
   
  13910519000247_photoa.jpg - 27.60 Kbوزیر ارشاد دولت نهم و عضو تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مواضع دوگانه هاشمی رفسنجانی در سالهای ابتدایی انقلاب و در سال 88 گفت: هاشمی در آن سالها به کسانی که در خیابان می ریختند و آشوب به پا می کردند و ماشین ها را به آتش می کشیدند 'الواط' می گفت و در سال 88 از همان کارها جانبداری کرد.
  ندای انقلاب، محمد حسین صفار هرندی عصر روز یکشنبه در جمع دانشجویان دانشگاه اراک افزود: مواضع حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی 'که با اسرائیل سر جنگ نداریم' همان مواضع نظام است و حرف جدیدی نیست و کسانی که این شبهه را ایجاد کردند مابقی حرف ایشان را هم بخوانند.

  وی ادامه داد: اینکه در جنگ با اسرائیل وارد نمی شویم و اگر کشورهای عرب خواستند با این کشور بجنگند ما به آنها کمک می کنیم همان مواضع نظام جمهوری اسلامی ایران است که رئیس تشخیص مصلحت نظام هم همان گفته را بیان کرد.

  خطری از جانب هاشمی احساس نمی شود

  صفار هرندی با تاکید بر اینکه این حرف جدیدی نیست در پاسخ به سوال دانشجویان که چه خطری از جانب ایشان احساس می کنید اظهارداشت: خطری از جانب ایشان احساس نمی شود ولی خود هاشمی گفته بود اگر کسی با سن و سال من در انتخابات شرکت کند معلوم می شود برای این کار نتوانستیم مدیر تربیت کنیم.

  وزیر ارشاد دولت نهم با اشاره به عملکرد دولت سازندگی اظهارداشت: در دهه ۶۰ هاشمی در دهها خطبه در مورد عدالت که در نماز جمعه خوانده بود اقتصاد سرمایه داری و مشکلاتش را مورد انتقاد قرار داده بود ولی پس از رئیس جمهور شدن مردم همان مطالبه را از ایشان داشتند ولی دیدیم که دولت سازندگی از این مواضع فاصله گرفت.

  وی اضافه کرد: حتی برخی از کارگزارهای هاشمی مستقیما گفتند عدالت با توسعه قابل جمع نیست.

  مواضع دوگانه هاشمی رفسنجانی

  عضو تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مواضع دوگانه هاشمی رفسنجانی در سالهای ابتدایی انقلاب و در سال ۸۸ گفت: ایشان در آن سالها به کسانی که در خیابان می ریختند و آشوب به پا می کردند و ماشین ها را به آتش می کشیدند 'الواط 'می گفت و در سال ۸۸ از همان کارها جانبداری کرد.

  وی با تاکید بر اینکه باید تکلیف مواضع روشن باشد اظهارداشت: مواضع اصولی ما که نباید تابع آمد و شدها باشد.

  وزیر ارشاد دولت نهم در پاسخ به سوال دانشجوی اراکی مبنی بر اینکه نظرتان راجع با اسفندیار رحیم مشایی چیست گفت: مشایی یک زمان تابلوی نماینده تفکر مهدوی به عنوان اسلام ناب را به دست گرفته بود و بعد از آنطرف انکار می کند اصل اسلام و حاکمیت اسلام را که من می گویم انحراف.

  حرفها ی مشایی بوی فرقه سازی می دهد

  وی ادامه داد: این آدرس غلط دادن یا مبتنی بر بی سوادی است و یا مبتنی بر اغراضی است که باید نگران آینده آن باشیم چراکه از میان این حرفها بوی فرقه سازی و باند سازی هایی که در ذهن ما خاطرات بد را زنده می کند می دهد.

  این مسئول با تاکید بر اینکه البته مقوله انحراف فقط متوقف در مبحث فکری و نظری نیست اضافه کرد: انحراف از دستور کاری که دولت در اجرا هم به عنوان حرکت پسندیده در پیش گرفته بود انحراف بدتری محسوب می شود.

  صفار هرندی در پاسخ به سوال دانشجویان مبنی بر اینکه در زمان وزیر ارشاد بودن شما بدترین نوع سانسور ، بسته شدن روزنامه ها و لغو مجوزها انجام شد گفت: در آن زمان تعداد مطبوعات از ۱۸۰۰ روزنامه به ۲۵۰۰ روزنامه افزایش پیدا کرد و کمترین لغو مجوزها را داشتیم.

  وی ادامه داد: تعداد بازدیدکنندگان از نمایشگاه کتاب تا قبل از دولت نهم ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بود که در این مدت به پنج میلیون نفر رسید همچنین رکورد فروش فیلمهای سینمایی و تماشاگرهای تئاتر نزدیک به سه برابر شد.

 • نظرات() 
 • دوشنبه 23 اردیبهشت 1392  34938029.12513900811154739_photoa.jpg - 6.11 Kbرئیس سابق سازمان جاسوسی موساد اعلام کرد تهدید واقعی برای اسرائیل، سیاست‌های کنونی تل‌آویو است و این خطر به مراتب بزرگتر از برنامه هسته‌ای ایران است.
  مئیر داگان در مصاحبه با جروزالم‌پست اظهار داشت: ریشه تهدید واقعی که اکنون اسرائیل با آن روبروست در سیاست‌های کنونی تل‌آویو نهفته است
  وی تصریح کرد: اسرائیل به نقطه‌ای رسیده است که نمی‌تواند خود را اداره کند.
  داگان درباره قرار گرفتن اسرائیل در آستانه پرتگاه هشدار داد و گفت: با پیشامدهای بدی در آینده مواجه هستیم.
  وی با اشاره به اولویت‌هایی که از سوی احزاب کوچک تعیین شد و اساس ائتلاف در پارلمان و دولت جدید را تشکیل داد، افزود، در سایه این وضعیت است که برخی کار می‌کنند، مالیات می‌پردازند، در ارتش خدمت می‌کنند و هیچ گونه حمایتی از سوی دولت نمی‌شوند و در عین حال، برخی کار نمی‌کنند، مالیاتی هم نمی‌پردازند و در ارتش هم خدمت نمی‌کنند.
  در همین حال هانگبی رئیس سابق کمیته روابط خارجی پارلمان اسرائیل (کنست) با ابراز ناامیدی نسبت به تاثیر تحریم‌ها در مهار ایران گفت: در دو سال گذشته دولت اوباما شدیدترین فشارهای تحریمی را علیه ایران به مورد اجرا گذاشته، افزود: اما هیچ نشانه‌ای از این که این فشارها منجر به تغییر سیاست و رویکرد دولت ایران شده باشد، وجود ندارد.
  به گزارش روزنامه اسرائیل هایوم هانگبی با اشاره به نادرست بودن برخی تحلیل‌ها مبنی بر تغییر سیاست‌های هسته‌ای ایران پس از انتخابات ریاست جمهوری، گفت: در ایران سیاست‌های استراتژیک از سوی رهبری نظام اتخاذ می‌شود و انتخابات و رئیس جمهور آینده تاثیری در برنامه هسته‌ای ایران نخواهد داشت.
  این مشاور نتانیاهو در سخنرانی خود در موسسه مطالعات خاور نزدیک در واشنگتن خواستار حمله به ایران تا پایان سال میلادی جاری شد و گفت ما نمی‌توانیم سرنوشت خود را به دست آمریکا بسپاریم.

 • نظرات() 
 • دوشنبه 23 اردیبهشت 1392

   
   
  2545_373.jpg - 12.28 Kbثبت نام «کاندیداهای مشقی» برای این صورت می گیرد که زمینه یک تبیلغات روانی علیه شورای نگهبان فراهم شود. آیا این حضور به منظور یک انتحار سیاسی صورت گرفته است؟
  ندای انقلاب، یکی از مهمترین گردنه های قانونی و گلوگاه های ساختاری برای حفظ و صیانت تشکیلاتی از ماهیّت «جمهوری اسلامی ایران»، نهاد «شورای نگهبان قانون اساسی» است.

  این شورای بالادستی به عنوان نگاهبان قانون و در قامت حافظ مسندهای حکومتی برای افراد ذیصلاح؛ باید بطور عام مورد تمکین گروه ها و جریان های سیاسی دخیل در قدرت قرار بگیرد. چنانچه افرادی سعی کنند برای مقاصد انتخاباتی زودگذر به اعتبار این نهاد استراتژیک و طولانی مدّت خدشه وارد کنند، باید در محضر ملّت، نظام اسلامی و خداوند پاسخگو باشند.

  با این حال اغلب وقتی به فصول انتخاباتی نزدیک می شویم، هجمه برخی گروه های سیاسی به این نهاد قانونی نیز شدّت و حدّت می گیرد، اقدامی که به خودی خود نشان دهنده انحراف این گروه ها از خط اصیل انقلاب اسلامی، منافع مردم و مصالح نظام است؛ زیرا اساساً انتخابات امری زودگذر است که طیّ آن فقط قرار است یک شیفت قدرت صورت بگیرد که موتور اجرایی نظام با سلیقه ای جدید تر و ان شاء ا... نیروهایی زبده تر به حرکت در بیاید تا کارآمدی نظام حفظ شود.

  با این حال برخی از انتخابات تفسیری در حدّ "مرگ- زندگی" دارند و به این دلیل حاضرند کلیّت نظام و ساختارهای اساسی حفاظتی آن را دچار اشکال کنند و یک امر کلّی را فدای اموری جزئی کنند، از این منظر افرادی که بی محابا به تضعیف این شورا می پردازند باید سریعاً در احوالات خویش تجدیدنظر نمایند چرا که حجیم شدن زاویه انحراف از قطار انقلاب فقط به ضرر منحرفان است.

  این جریان ها اخیراً بابرداشت قشری و تقطیعی و تفسیر به رأی از فرمایشات رهبری معظّم انقلاب اسلامی در حرم مطهّر رضوی با مستمسک شدن بر این موضوع که رهبری خواستار حضور تمام سلایق سیاسی در انتخابات پیشرو شده اند، از شورای نگهبان می خواهند که میزان ولایت پذیری خویش را ثابت نماید!! علیرغم این مسئله آنها حاضر نیستند به فرمایشات رهبری در جلسات دیگر رجوع کنند، آنجا که ایشان احراز صلاحیّت ها را بدیهی شمرده اند.

  ایشان در دیدار با اعضای «خبرگان رهبری» انتخابات در نظام جمهوری اسلامی را یكی از بهترین، آزادترین و استانداردترین انتخابات در دنیا برشمردند و افزودند: اینكه برخی تلاش دارند بررسی صلاحیّت ها در انتخابات را بعنوان یك اشكال نظام اسلامی مطرح كنند، سخن غیر فنّی و ناشیانه ای است، زیرا بررسی صلاحیّت كاندیداها و عبور آنها از صافی های قانونی، در دموكراسی های دنیا وجود دارد.

  ایشان هدف از بررسی صلاحیّت كاندیداها در انتخابات را عرضه افراد دارای شرایط لازم و متناسب با میل و رغبت مردم در انتخابات دانستند و خاطرنشان كردند: باید در انتخابات، افرادی حضور یابند كه دارای صلاحیّت ها و حدّ و اندازه های لازم برای مسئولیت ریاست جمهوری باشند. اعضای شورای نگهبان باید همانگونه كه تا به حال بر اساس قانون عمل كرده اند، در انتخابات ریاست جمهوری نیز در چهارچوب قانون عمل كنند و در نهایت هر فردی كه بر اساس ضوابط قانونی از این صافی عبور كرد، می تواند وارد انتخابات شود.» (۱۷/۱۲/۱۳۹۱).

  برخی گروه های سیاسی سعی دارند این نکته را فراموش کنند که در واقع حضور تمام سلیقه ها وقتی میسّر می شود که تمامی سلیقه های قانونی برای حضور در انتخابات فردی را کاندیدا کنند که توان احراز صلاحیّت ها در یک چارچوب قانونی را داشته باشد. اگر سلیقه ای به عَمد تلاش کند با وارد کردن افرادی که سوابق مخدوشی دارند هزینه به شورای نگهبان و نظام وارد کند،اوّلین کسی است که در این سناریو رقم زننده تخطّی از مصالح کشور بوده نه شورای نگهبان؛ زیرا شورا حقّ قانونی مبنی بر مصلحت سنجی ندارد.


  · ریل اوّل

  بر همین اساس با اتمام تعطیلات نوروزی و در اواسط فروردین ماه به ناگاه سیر حمله به شورای نگهبان فزونی گرفت، شاید بتوان مهمترین خبری که در این رابطه یک دومینو به راه انداخت را به اظهارات رئیس جمهوری محترم نسبت داد که در سخنانی کنایه آمیز کسانی را مورد خطاب قرار داد.

  «محمود احمدی نژاد» در حاشیه سفراستانی به سمنان در «وزرشگاه تختی» این شهر گفت: «احکام الهی جز با آگاهی مردم پیاده نخواهند شد، اگر مردم به هر دلیلی همراهی نکنند؛ عدالت و احکام آن اجراء نخواهد شد. امروز کشور ما به اراده مردم اداره می شود، حضور توده های مردم حل کننده مشکلات امروز کشور است و یک مشارکت ۵۰ میلیونی می‌تواند تمام معادلات را بر هم بریزد ... انتخابات حقّ مردم است، امام فرمود که من یک رأی بیشتر ندارم. رهبری معظّم انقلاب نیز گفتند که من یک رأی بیشتر ندارم و البته قبلاً نیز بارها بر این نکته تأکید کرده بودند.

  برخی مراقبت باشند که سخنانی نگویند که مردم را بی انگیزه یا مأیوس کنند، وقتی رهبری با جایگاه برجسته ای که دارند به صراحت می گویند که من یک رأی بیشتر ندارم؛ این درسی است برای همه ما. امّا یک عده می گویند نظر رهبری این است که این شخص بیاید و آن شخص نیاید، به شما چه مربوط است؟ این مردم هستند که باید تصمیم بگیرند، همه سلایق باید بیایند.» (۲۲/۱/۱۳۹۲).
  این اظهارات بلافاصله توسّط رسانه های ضدّانقلاب خارجی و رسانه های اصلاح طلب داخلی پوشش داده شد، طوریکه «B.B.C» در مطلب "تیتر دوم صفحه نخست" خویش با تیتر: "احمدی‌نژاد: به شما چه ربطی دارد که چه کسی بیاید یا نیاید"، نوشت: «آقای احمدی نژاد در ماه های گذشته بارها نسبت به احتمال اعمال سلیقه بخش هایی از نهادهای حکومتی در انتخابات هشدار داده است.»

  چند روز بعد «روزنامه دولتی ایران» در سرمقاله خود با قلم «عبّاس امیری فر» (رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری) با انتخاب تیتر: "كلیدواژه های حماسه سیاسی ۹۲"، می نویسد: «حضرت آیت‌الله «خامنه ای» با تأكید بر ضرورت حضور همه جریان ها و سلیقه های سیاسی معتقد به نظام اسلامی در انتخابات ریاست جمهوری فرمودند: انتخابات مخصوص یك جریان و سلیقه خاص سیاسی نیست. ... متولّیان انتخابات حدّاكثری هستند كه باید زمینه حضور تمام سلیقه های سیاسی داخل نظام را در صحنه انتخابات فراهم كنند. نگاه استراتژیك وزارت كشور و شورای محترم نگهبان این باشد كه هر ایرانی معتقد به نظام، روز انتخابات حدّاقل یك نامزد متناسب با سلیقه خود برای انتخاب كردن داشته باشد.»

  «روزنامه ایران» این خط را مداماً پی می گرفت زیرا چند روز بعد در ستون «شیپورچی» (طنز) خود در پاسخ به سخنرانی آیت ا... «محمّد مؤمن» (از فقهای شورای نگهبان) در جمع اعضای شورای مرکزی «حزب مؤتلفه» كه گفته بود: "اگر كسی بوی انحراف بدهد، ردّ صلاحیّت می شود"؛ نوشت: «روش های تشخیص انحراف چیست؟ ۱- بو كردن: انحراف بوی خاصّی داره و اگه كسی بوی انحراف داد، سریعاً ما رو خبر كنید، ۲- ‌اگه دیدید یه نفر نه به سمت راست حركت می كنه و نه به سمت چپ و دوست داره راه مستقیم رو بره، بدونید منحرفه!»

  «عبدالرّضا داوری» (مدیرمسئول «روزنامه شهروند» و «رئیس مرکز مطالعات راهبردی و آموزش وزارت کشور») که از اعضای حلقه «مشایی» بشمار می آید نیز در جلسه با دانشجویان «دانشگاه تهران» می گوید: «من این را به شما بگویم شورای نگهبان برای ردّ صلاحیّت «مشایی» هیچ سندی ندارد ... من اعتقاد دارم اصلاً دلیلی برای ردّ صلاحیّت «مشایی» وجود ندارد. حالا شاید شورای نگهبان چیزهایی داشته باشد.»

  «رحیم مشایی» نیز در اظهاراتی می گوید: «اصول را فراموش نکنید؛ آزادی اصل بسیار مهمّی است که بدون آن کمال معنا پیدا نمی کند. جامعه باید مسیرش را خود انتخاب کند ... این دولت نظریّه دارد و اتّفاقاً گناه بزرگ این دولت هم این است که نظریّه دارد ... امروز سطح فکری و منطق در جامعه بسیار رشد کرده و ارتقاء یافته است، نمی دانم نگرانی بعضی ها از چیست؟ باید اجازه داد همه سلایق به میدان بیایند و خود را در معرض انتخاب مردم قرار دهند و آن وقت اگر مردم به هر کس اقبال نداشتند، خودشان او را کنار می‌گذارند.»

  متأسّفانه با نزدیکی به انتخابات حجم اعتراض های جریان خاصّ دولت به شورای نگهبان بیشتر و تُندتر می شود. لذا ارگان رسمی دولت که بعد از خانه تکانی در هیئت مدیره اش در حال حاضر با مجموعه نزدیک به «مشایی» مدیریّت می شود، اواخر هفته پیش تیتر یک و درشت خویش را برای حمله به نهاد قانونی شورای نگهبان اختصاص داد. «روزنامه ایران» در مطلبی با عنوان: "خبرها از ردّ صلاحیّت گسترده داوطلبان عضویّت شوراها حکایت دارد/ بررسی صلاحیّت ها یا اعمال سلیقه شخصی"؛ به موضوع بررسی صلاحیّت های انتخابات «شورای شهر» پرداخت.

  هر چند متولّی بررسی صلاحیّت ها در این مورد هیئت مرکزی استان ها (زیر نظر وزارت کشور و مجلس) هستند امّا نا آگاهی مخاطبین نسبت به این موضوع باعث می گردد تیغ تُند نقد به سوی شورای نگهبان و مراجع نظارتی شورا برگردد. نهادهایی که چندی پیش بر سر اعتراض رئیس دولت به «انتخابات نظام پزشکی» نیز مورد انتقاد دولت واقع شده بودند جاییکه «احمدی نژاد»، «سازمان اطّلاعات سپاه» را از دخالت در استعلام ها نهی کرد.

  باید گفت تیتر ۲۲/۲/۱۳۹۲ این روزنامه مبنی بر: "همه سلایق آمدند"؛ نیز می تواند در همین راستا قابل تفسیر باشد. چرا که این نگرانی وجود دارد که مجموعه سیاسی خاصّ دولت در صورت ردّ صلاحیّت افراد شاخص این حلقه؛ مسئول عدم حضور تمام سلایق را شورای نگهبان بداند.


  · ریل دوم

  بزرگترین بخش از منتقدین و معترضین به شورای نگهبان را عموماً اصلاح طلبان و طیف های فکری نزدیک به آنها تشکیل می دهند. این گروه همیشه سعی کرده اند اغلب شکست های انتخاباتی خویش را به عملکرد شورای نگهبان نسبت دهند و با این بهانه از عدم اقبال مردم به گفتمان سازش کارانه شان، شانه خالی نمایند.

  اصلاح طلبان با زیر سئوال بردن اصل نظارت استصوابی و گاه با سلیقه ای دانستن اقدامات شورای نگهبان سعی دارند چنین وانمود کنند که تنها عامل شکست های بزرگ انتخاباتی اش در سال های اخیر این نهاد قانونی بوده است. با این حال هیچگاه اعلام نمی کنند اگر عزمی برای حذف آنها وجود دارد چطور طیّ یک دوره ۸ ساله؛ دولت، مجلس و شورای شهر را بدست آوردند و مع هذا تئوری "فتح سنگر به سنگر" را نیز سر دادند؟!

  بنابر این اصلاح طلبان نیز در انتخابات فعلی رویّه مرسوم شان را پیگیری کردند و جدای از جریان نفوذی دولت ریل موازی دومی را برای تخریب شورا نگهبان تدارک دیدند. نمایش تقابل میان روحانیّت و مرجعیّت شیعی و شورای نگهبان از سوی جراید اصلاحاتی پیگیری می شد زیرا روزنامه های این جریان سیاسی بطور زنجیره ای روز ۲۶ فرودین ماه را به این امر اختصاص دادند.

  «روزنامه شرق» با قرار دادن عکس آیت ا... مرحوم «محمّد فاضل لنکرانی» در خبری به پوشش مواضع فرزند وی پرداخت. «روزنامه بهار» نیز نیمی از صفحه سیاسی خویش را به انتقاد از شورا نگهبان اختصاص داد، بهار در گزارشی تحلیلی از مواضع «جواد فاضل لنکرانی» با تیتر: "اگر شورا نگهبان درست عمل می کرد، وضع کشور این‌ نبود"، نوشت: «انتقاد‌ها عیان تر می‌شود. انتقاد جدی از دولت به قم نیز رسیده است. آیت‌ا.. شیخ «جواد فاضل لنکرانی»، عضو «جامعه مدرّسین حوزه علمیّه قم» در دیدار با «علی لاریجانی» درباره شرایط فعلی کشور گفت: اگر شورای نگهبان دو دوره قبل در انتخابات ریاست جمهوری به وظیفه خود درست عمل می کرد، وضعیّت کشور این‌گونه نبود.».

  «روزنامه اعتماد» نیز به نقل از «محمّدعلی انصاری» تیتر: "تحقّق حضور حدّاكثری در انتخابات با حضور همه سلایق"، را برای مطلب صفحه سیاسی خویش برگزید.

  «اکبر هاشمی رفسنجانی» نیز از قافله مذکور جای نماند، وی در اظهاراتی گفت: «امیدواریم با برگزاری انتخاباتی پرشور، باشكوه موردنظر رهبری معظّم انقلاب توسّط مجریان و ناظران و ایجاد رقابتی سالم و قانونی میان سلایق و گروه های سیاسی مختلف وفادار به قانون اساسی، فشارها و توطئه های دشمنان را خنثی و كید آنان را به خودشان باز گردانیم.»

  همان روز «رضا خاتمی» عضو ارشد «حزب منحلّه مشارکت» طیّ گفتگویی با سایت ضدّانقلاب «کلمه» می گوید: «اگر در سال ۸۸ تقلّب شد، پس در سال ۹۲ هم تقلّب خواهد شد ... نه اینکه نخواهند مهندسی و سناریونویسی کنند، بلکه شکست روحی شان در این چهار سال این اراده را از آنان گرفته است تا بتوانند مانند گذشته برنامه ریزی کنند. ... ردّ صلاحیّت «خاتمی» کار کوچکی نیست.».

  حتّی «علی مطهری» نیز وارد این گردونه شد زیرا در سخنانی متناقض، به تعیین تکلیف برای شورای نگهبان مبادرت ورزید. این اظهارات «مطهری» توسّط رسانه های گروهی اصلاحات مورد توجّه قرار گرفت، وی می گوید: «ردّ صلاحیّت خاتمی برکاتی دارد. از این نظر که میزان سعه صدر نظام در برابر منتقدان مشخص شده و برخی رویکرد‌ها شفّاف تر می شود ... ظاهراً نامزد دولت، آقای «مشایی» است که به احتمال قوی از دو جهت ردّ صلاحیّت می شود ... اگر شورای نگهبان صلاحیّت او را تأیید کند، مشروعیّت خود را زیر سئوال می برد!»

  «روزنامه شرق» نیز در ۲/۲/۱۳۹۲ در مقاله صفحه نخست خود با عنوان: "نگاه یکسان به جرایم انتخاباتی"، سعی می کند «ستاد مبارزه با جرایم انتخاباتی قوّه قضائیّه» را در تقابل با شورای نگهبان قرار دهد و اینطور القاء کند که وظیفه این ستاد جلوگیری از انحراف شورای نگهبان است!

  «شرق» با القاء این انگاره که ستادهای تازه تأسیس تنها راه باقیمانده برای انتخابات سالم است می نویسد: «تشکیل ستاد جرایم انتخاباتی، تدبیر شایسته ای است که می تواند در صورت عملکرد شفّاف و شهروندمدار، سلامت و تأثیر انتخابات را تضمین کند ... با توجه به رخدادهای انتخابات پیشین و عطف به تجاربی که نظام قضایی طی سنوات گذشته کسب کرده، یقیناً این ستادها می توانند نقشی تعیین کننده و اثربخش در شایستگی انتخابات پیشرو ایفاء کنند ... بی طرفی نهاد داوری، ... فهرستی از این حقوق اساسی است که رعایت آن، مشروعیّت بخش انتخابات و فقدان التزام به آن، مسخ کننده خواهد بود ... تضمین کننده این حقوق، ستادهای موصوف قضایی است که باید در برابر تحذیر و تعرّض به حقوق اساسی، قد علم کنند.».


  · بازی کاندیداهای مشقی

  از قبل انتخابات تحلیل هایی در رابطه با "پروژه تعدّد کاندیداتوری" و اهداف آن برای تحدید اختیارات شورای نگهبان مطرح بود، تحلیلی که به نظر می رسد با عملیّاتی تر شدن روند انتخابات بیشتر به منصه ظهور می رسد.

  روز شنبه که آخرین ساعات مهلت ثبت نام نامزدهای انتخاباتی «ریاست جمهوری یازدهم» سپری شد مشخّص شد که چیزی حدود ۴۱ نفر از افراد سیاسی معروف در این گردونه وارد شده اند. مبرهن است که بسیاری از این افراد با توجّه به سوابق کم اجرایی شان و اینکه بطور خاص نمی توانند فاکتور "رجل سیاسی بودن" را احراز کنند؛ کاندیداهایی مشقی هستند. بخشی از این کاندیداهای مشقی مقاصد شخصی و شهرت طلبانه دارند و بخشی دچار بیماری "خود اصلح پنداری" اند امّا باید گفت حضور بخشی از آنها را در این دو الگو نمی توان تفسیر و مُدل سازی کرد. لذا سئوال این است که کاندیداهای مشقی برای چه ثبت نام کرده اند؟

  واقعاً بیشتر باید به این نظر رسید که حضور کاندیداهای مشقی برای این صورت می گیرد که زمینه یک تبیلغات روانی علیه شورای نگهبان فراهم شود.

  «علی اکبر جوانفکر» ثبت نام کرده است، کسی که بعید است با توجّه به پرونده قضائی اش شانس تأیید صلاحیّت داشته باشند. آیا این حضور به منظور یک انتحار سیاسی صورت گرفته است؟ آیا جریان رسانه ای نزدیک به «مشایی» در نظر دارد با ردّ صلاحیّت همزمان وی و نزدیکانش این شوی تبلیغاتی را به راه اندازند که ردّ صلاحیّت آنان سلیقه ای بوده است.

  آیا ثبت نام «خلیلیان» (وزیر جهادکشاورزی دولت) با تحت فشار قرار دادن شورای نگهبان برای حذف دیگر کاندیداهای وزیر و مورد حمایت گروه های سیاسی غیر طرّاحی شده است؟

  آیا حضور اصلاح طلبان با سوابق کم اجرایی راهی است برای فشار تبلیغاتی به شورای نگهبان برای تأیید صلاحیّت کاندیدای اصلی این جبهه؟ به هر حال این سئوال ها با نگاه به شواهد بطور مکرّر در ذهن ها تکرار می شوند، باید منتظر ماند تا از صحّت سناریوی بسیج منحرفان علیه "گردنه استراتژیک قانون" (شورای نگهبان) مطّلع شد.

 • نظرات() 
 • یکشنبه 22 اردیبهشت 1392

   

  namayeshgah-pishkhabar.jpg - 113.72 Kbخانواده شهدای ترور کشور در راستای اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نمایشگاه بصیرت را با محوریت جریان شناسی نفاق قدیم و جدید و بررسی انجمن منحرف حجتیه و فرقه ضاله بهائیت به مدت ۹ روز در دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان ملایر برگزار نمود.

  هابیلیان :در ادامه سلسله نمایشگاه‌های بنیاد هابیلیان در مراکز مختلف کشور،‌ این بار دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان ملایر میزبان خانواده شهدای ترور کشور برای برگزاری این نمایشگاه بود که در آن ۱۷۰ پوستر و ۲۰ نوع از محصولات نرم افزاری به همراه کتاب‌های منتشر شده و چندین بروشور در باب نفاق‌، منافقین و گروه‌‌های معاند در معرض نمایش قرار گرفت و با استقبال بسیار مطلوبی مواجه شد.

  بر پایه این خبر دراین نمایشگاه که با استقبال گسترده دانشگاهیان روبه رو شده بود، ضمن نمایش پوسترهایی با موضوع نفاق قدیم و جدید و بررسی انجمن منحرف حجتیه و فرقه ضاله بهائیت و نمایش مصور خیانت‌های منافقین از قبل انقلاب تا فتنه ۸۸ و همراهی و همبستگی جریان های معاند نظام و انقلاب، آثار صوتی، تصویری و نرم افزاری بنیاد هابیلیان نیز به منظور آشنایی بیشتر با جریانات نفاق، در سطحی گسترده عرضه گردید.

  موضوعات بازشناسی تفکرات پایه گذاران فرقه بهائیت، پیوند فرقه بهائیت با رژیم ستم شاهی، ارتباط بهائیت با انگلستان و رژیم صهیونیستی، خدمات این فرقه به سرویسهای اطلاعاتی غربی، عقاید و انحرافات فکری و اخلاقی بهائیان، طریقه جذب نیرو در این فرقه، تابلوهایی بود که در موضوع این فرقه ضاله به معرض نمایش درآمد.


  زمینه های شکل گیری انجمن حجتیه، انحرافات فکری و اعتقادی سران انجمن از بدو تاسیس، ارتباطات گسترده این فرقه با ساواک، اسناد مالی انجمن حجتیه، روش های تبلیغ انجمن در محیط های مختلف، طریقه جذب نیرو در انجمن حجتیه، معرفی سایت ها و شبکه های ماهواره ای که درخدمت اهداف انجمن تاسیس شده و هم اکنون به فعالیت می پردازند از تابلوهایی بود که در موضوع انجمن منحرف حجتیه به نمایش درآمد.

  نمایش و تبیین تاریخچه ترور و خشونت در ایران، بررسی تفصیلی شیوه‌های خشونت و شکنجه در سازمان تروریستی منافقین، فریب کاری‌های چندین ساله مسعود رجوی (سرکرده منافقین) و روش‌های فرقه‌ای منافقین در شستشوی مغزی نیروهای تحت امر از جمله قسمت‌های این نمایشگاه بود که در قالب پوستر،‌ محصولات نرم‌افزاری و کتاب، در اختیار دانشگاهیان قرار گرفت.


  از دیگر بخش‌های این نمایشگاه اشاره به فساد گسترده اخلاقی در میان اعضای منافقین در اردوگاه اشرف، خیانت‌های منافقین در دوران جنگ تحمیلی و همکاری با صدام در جنگ علیه مردم کشورمان، کشتار وسیع مردم عراق در شمال و جنوب عراق و سرکوب قیام‌های مردم عراق علیه صدام بود.

  همچنین در حاشیه این نمایشگاه با برگزاری حلقه های بصیرت جنایات منافقین در دو کشور ایران و عراق توسط کارشناسان بنیاد هابیلیان بازگو شد و فیلم هایی در این زمینه به نمایش درآمد که با استقبال دانشگاهیان روبرو گردید.

  شایان ذکر است بازدیدکنندگان شاخص این نمایشگاه آقایان مصطفی آزادبخت معاون استاندار و فرماندار ویژه ملایر، حجت الاسلام والمسلمین فراهانی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ملایر، دکتر داریوش جاوید رئیس محترم دانشگاه آزاد شهرستان ملایر، دکتر حسین افشاری معاون محترم اداری مالی دانشگاه، دکتر عباس بیات معاون محترم آموزشی و دکتر حسین سلیمانی معاون محترم پژوهش دانشگاه بودند که پس از بازدید از نمایشگاه از مسئول و دست‌اندرکاران برگزاری نمایشگاه تشکر و قدردانی کردند و ابراز داشتند که برگزاری این چنین نمایشگاه هایی در تمامی دانشگاه ها و مراکز علمی بسیار مفید و مثمر ثمر در جهت بصیرت افزایی جوانان است.

  همچنین در پایان این نمایشگاه در مراسم اختتامیه ای که به عنوان تشکر از برگزار کنندگان نمایشگاه بصیرت برگزار شد جناب آقای فرماندار در صحبتهای خویش به نقش اثرگذار اینچنین برنامه ها در دانشگاه ها اشاره کرد و محیط دانشگاه را بهترین محیط در جهت ارائه نابترین اطلاعات به جامعه عنوان کرد و دانشجویان را برترین سربازان در راه انقلاب توصیف کرد که در طی مدت ۳۴ ساله انقلاب همیشه با حضور به موقع در عرصه های خطر به پیشبرد اهداف انقلاب و دور ساختن دشمنان انقلاب از رسیدن به نیات شومشان پرداختند.

 • نظرات() 
 • یکشنبه 22 اردیبهشت 1392

   

  33542.imgcache_2011.5.31.4.9.5.0.jpg - 40.85 Kb

   
  دعای امام سجاد (ع)در ماه رجب «یا مَنْ یَمْلِکُ حَوآئِجَ السَّآئِلینَ ویَعْلَمُ ضَمیرَ الصَّامِتینَ» با صدای حاج قربان


  صوت

 • نظرات() 
 • یکشنبه 22 اردیبهشت 1392

   

  شبکه وهابی برای رسیدن به اهداف خود، به استفاده از خانم شیرین عبادی دارنده جایزه صلح نوبل روی آورد.

  n00019168-b.jpg - 18.48 Kbحدیدنیوز، قبل از اینکه به بررسی حضور معنا دار شیرین عبادی در شبکه وهابی کلمه بپردازیم مساله بپردازیم و اینکه شبکه وهابی کلمه چه اهدافی داشته که در یک ویژه برنامه زنده تلفنی از شیرین عبادی دعوت کرده است، نگاهی اجمالی به تفکرات شیرین عبادی و گردانندگان شبکه وهابی کلمه خواهیم داشت تا راحت تر به اهداف این دعوت پی ببریم:  نگاهی اجمالی به تفکرات شیرین عبادی 

  شیرین عبادی نویسنده و سردمدار بسیاری از تجمعات، اظهارات و مقالات ضد اسلامی و دریافت کننده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۰۳ است، جایزه ای که به دلیل فعالیت‌های وی در زمینه حقوق بشر! و ترویج "مردم‌سالاری" در ایران به ویژه در مورد "حقوق زنان و کودکان" به وی هدیه شده است!

  حمایت های آشکار و وسیع از فرقه ضاله بهائیت، ترویج فرهنگ فیمینیستی، مخالفت با بسیاری از احکام اسلامی مانند حجاب، حقوق زنان، قصاص و ...، کشف حجاب و دعوت دیگران به این کار و ... گوشه ای از تفکرات و کارهای وی می باشد.

  یکی دیگر از جوایز دریافتی وی جایزه منهایی (Manhae) است که در شهر سئول كره جنوبی به وی اعطاء شده است. این جایزه معروف به جایزه آزادی جنسی است. بنا به اطلاعات موجود در دایره المعارف ویكی پدیا اشعار نامبرده درباره مسائل غیراخلاقی و ادبیات جنسی است و جایزه «منهایی» هر ساله به افرادی كه آزادی های جنسی را در جهان ترویج می كنند، اهداء می شود.  گوشه ایی از تفکرات وهابیون

  اما در آن سوی این قصه شبکه وهابی کلمه است شبکه ای که با حمایت مستقیم آل سعود پرچم دار وهابیت حمایت می شود و ترویج دهنده تفکرات و فتاوای وهابیت است، تفکرات و فتاوایی که اغلب در تعارض با حقوق بشر و حقوق زنان است و روزانه خبرهایش در سایت های مختلف خبری مطرح می شود: فتاوایی از قبیل کشتار مسلمانان و شیعیان، حرمت رانندگی زن، حرمت در کنار دیوار خوابیدن زن به دلیل مذکر بودن لفظ دیوار در ادبیات عرب، حرام بودن صحبت کردن دختر با پدرش در غیاب مادر، حرمت نشستن زن بر روی مبل، حرمت سفر کردن بدون همراهی محرم و...

  البته ممکن است کسی پیدا شود و نسبت دادن این فتاوا را به وهابیون نپذیرد، هر چند مستندات این فتاوا به راحتی با یک جستجوی ساده در اینترنت قابل دسترسی است.


  در جواب این دسته از مخاطبین می گوئیم وهابیون که خود را منتسب به اسلام می دانند می بایست حداقل به بدیهیات مسلمانان مثل حجاب و قصاص و سایر احکام اسلامی پایبند باشند. مواردی که از دستورات صریح قرآن می باشد.

  این در حالی است که مهمان دعوت شده به این شبکه با این احکام و دستورات صریح قرآن، کاملا مخالف است. 


  حال سوال اینجاست که وهابیون شبکه وهابی کلمه با این فتاوا و تفکرات علمایشان چگونه می توانند از شیرین عبادی با آن تفکرات ضد اسلامی و به اصطلاح حقوق بشری اش! دعوت کند که در ویژه برنامه زنده تلویزیونی شان حضور پیدا کند؟!

  از سوی دیگر شیرین عبادی که داعیه دار حقوق بشر و حقوق زنان است! چگونه می تواند دعوت کسانی که حتی آزادی هایی را که دین قائل بدان است و در هیچ جای دنیا از هیچ انسانی سلب نمی شود اما آنان از زنان سلب می کنند و با صدور فتاوای بدور از عقل و منطق باعث کشتار هزاران انسان بی گناه اعم از مسلمان و غیر مسلمان می شوند، همنوا گردد؟!

  جالب تر آن است که با وجود اینکه علی الظاهر آب این دو نفر در یک جوی نمی رود مخصوصا مجری شبکه وهابی کلمه در این برنامه به طرز تعجب آمیزی از هم تعریف و تمجید می کردند!

  در این برنامه که با عنوان حقوق اهل سنت اجرا شد،عقیل هاشمی عکسی با حجاب را از شیرین عبادی پخش کرد و با تعابیر بلندی از شیرین عبادی به عنوان انسان آزاداندیش و موفق در اهداف خود یاد کرده و سعی فراوانی نمود تا با طرح سوالاتی هدفمند، نظر شیرین عبادی را با خود موافق سازد!

 • نظرات() 
 • .

  یکشنبه 22 اردیبهشت 1392

  "هر کس خیر می‌خواهد به هاشمی رای دهد"

  mv.jpg - 21.51 Kbسایت شخصی محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات در آخرین مطلب منتشر شده خود نوشت: هر کس خیر کشور و انقلاب اسلامی را می خواهند به هاشمی رفسنجانی رای بدهد.

  حدیدنیوز، سایت شخصی محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات در آخرین مطلب منتشر شده خود نوشت: هر کس خیر کشور و انقلاب اسلامی را می خواهند به هاشمی رفسنجانی رای بدهد.

  در این خبر آمده است: جلسه امروز شورای مشورتی اصلاح طلبان با حضور سید محمد خاتمی به منظور بررسی آخرین تحولات انتخابات ریاست جمهوری تشکیل شد.

  این شورا ضمن ابراز خوشوقتی فراوان از ورود جناب آقای هاشمی رفسنجانی به عرصه انتخابات، این اقدام فداکارانه را فرصتی ملی و فراجناحی دانسته و آمادگی شخصیت ها و گروه های اصلاح طلب را در حمایت همه جانبه از ایشان اعلام می دارد. از همه نیروهایی که خیر کشور و انقلاب اسلامی را می خواهند نیز انتظار دارد فارغ از وابستگی های جناحی با هماهنگی کامل با ستاد انتخاباتی ایشان توان خود را برای خلق حماسه ای دیگر برای مقابله با بحران ها و تنگناهای موجود کشور به کار گیرند.

 • نظرات() 
 • یکشنبه 22 اردیبهشت 1392

   

  632247923213221391027981591751372411332.jpg - 102.21 Kbامام باقر (ع) در برابر نفوذ عقائد باطل، موضع می‌گرفت و طی مناظراتی که با سران این گروهها داشت، پایگاه‌های فکری و عقیدتی آنان را در هم می‌کوبید و بی‌پایگی عقایدشان را با دلایل روشن ثابت می‌کرد.
  بولتن نیوز، اول رجب، سالروز ولادت امام محمد باقر علیه‌السلام است.

  مرکز مطالعات و پاسخ‌گویی به شبهات حوزه علمیه قم در یادداشتی، چند کرامت از آن امام و بحران فرهنگی عصر امام باقر علیه‌السلام را بررسی کرده است. 

  برتری علمی آن حضرت فضیلتی است که در طول تاریخ اسلام بر هیچ کس پوشیده نیست.

  حضرت باقر ـ علیه‌السّلام ـ در سال 57 هجری در مدینه متولد و در سال 114 پس از 18 سال امامت به شهادت رسید و امامت آن حضرت از سال 94 آغاز شد.

  چند کرامت امام باقر علیه‌السلام

  به برخی از کرامات آن حضرت که در کتابهای معتبر شیعه آمده اشاره می‌شود:

  1. جابر جعفی نقل می‌کند که با حضرت همسفر حج بودم که در راه پرنده قمری بر کجاوه نشست و صدا می‌نمود من خواستم او را بگیرم حضرت فرمود جابر او را نیازار به ما پناه آورده. او از ماری شکایت می‌کند که جوجه‌های او را می‌خورد می‌خواهد تا من دعایش کنم از شر او ایمن شود... راه را ادامه دادیم. آن حضرت از کجاوه پیاده شد و به سوی ریگ زاری رفت و ریگ‌ها را کنار زد از زیر سنگی چشمه‌ای جوشید از آب آن سیراب شده و وضو گرفتیم... هنگام صبح به نخلستانی رسیدیم نزدیک نخل خشکی رفت و فرمود ای نخل... ما را اطعام کن نخل سبز شد و کج شد پر از خرما که ما از آن سیر خوردیم. (حر عاملی، اثبات الهداة، تهران، مکتبة الاسلامیه، ج5، ص302)

  2. ابوبصیر روایت کرده به حضرت عرض کردم من شیعه و دوست شما هستم و نابینا و ناتوان، بهشت را برای من ضامن شوید... دست به چشم من کشید بینا شدم و همه ائمه را در حضور آن حضرت مشاهده کردم و سپس گفت به دور نگاه کن به خدا جز سگ و خوک و میمون ندیدم دست بر چشم من کشید دوباره به حالت اول برگشتم. (همان، ص 303)

  3. ابوبصیر نقل می‌کند حضرت باقر ـ علیه‌السلام ـ به من فرمود وقتی به کوفه برگردی پسری برای تو متولد می‌شود و او را عیسی می‌نامی و پسر دیگری که او را محمد می‌نامی که آنها از شیعیان ما هستند... برگشتم هر دو واقع شد. (همان، ص 305)

  4. و همو نقل می‌کند حضرت روزی وارد مسجد شد جوانی با صدای بلند می‌خندید حضرت فرمود در مسجد می‌خندی در صورتی که پس از سه روز از اهل قبور خواهی شد. چون روز سوم شد مرد و آخر روز به خاک رفت. (همان، ص 305)

  5. قطب راوندی از ابوبصیر نقل می‌کند با امام باقر ـ علیه‌السّلام ـ وارد مسجد شدیم حضرت به من (ابوبصیر) فرمود: از مردم بپرس که آیا ابوجعفر را می‌بینید از هر کس پرسیدم گفت نه! تا آنکه ابوهارون مکفوف (نابینا) داخل شد حضرت فرمود از او بپرس، پرسیدم گفت: آیا آن حضرت نیست که ایستاده: گفتم از کجا فهمیدی پاسخ داد چگونه نبینم در حالیکه آن حضرت نوری است درخشنده. (شیخ عباس قمی، منتهی الآمال، قم، هجرت، چاپ اول، 1366ش، ج2، ص190)

  بحران فرهنگی عصر امام باقر علیه‌السّلام

  امور فرهنگی زمینه‌ساز پایه‌های اجتماعی و سیاسی و اقتصادی جامعه است، به همین روی فرهنگ از عناصر اساسی هر جامعه محسوب است.

  بحران‌های فرهنگی عصر امام باقر ـ علیه‌السّلام ـ هم ویژگیهای خاصی دارد. گرچه برخی و قسمتی از بحران فرهنگی این عصر ریشه درگذشته دارد. اکنون به بحران‌های فرهنگی عصر امام باقر ـ علیه‌السّلام ـ اشاره می‌شود:

  1. ممنوعیت نوشتن حدیث پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله

  از اقدام‌های ضد فرهنگی که بعد از رحلت پیامبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ شکل گرفت، جلوگیری از نقل و نوشتن و تدوین حدیث بود.

  با آنکه حدیث و گفتار پیامبر بعد از قرآن در درجه دوم اهمیت قرار گرفته است، خلیفه اول و دوم به مخالفت با نقل و تدوین حدیث برخاستند و در واقع با انگیزه‌های سیاسی از هرگونه فعالیت مسلمانان در زمینه نقل و کتابت حدیث به شدت جلوگیری نمودند.

  روش ممنوعیت از نقل حدیث پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ تا اواخر قرن اول هجری ـ که شامل قسمتی از عصر امام باقر (ع) می‌شود ـ یعنی تا زمان خلافت «عمر بن عبدالعزیز» ادامه یافت. عمر بن عبدالعزیز با یک اقدام شجاعانه این بدعت شوم را از میان برداشت و مردم را به نقل و تدوین حدیث پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ تشویق کرد. (بخاری، صحیح، بشرح الکرمانی، بیروت، الطبعة‌الثانیه، دار الاحیاء التراث العربی، ج 2، ص 6)

  2. احادیث ساختگی

  از دیگر بحران‌های فرهنگی زمان امام باقر علیه‌السّلام، جعل احادیث است.

  با توجه به این‌که کتابت احادیث پیامبر قریب صد سال متروک گشت و برخی از این فرصت استفاده نموده، مطالب دروغ و بی اساس را به نفع حکومت‌ها به صورت حدیث جعل کردند.

  زیرا وقتی مدرک منحصر به حافظه‌ها و شنیدن از افراد گردید، طبعاً همه کس می‌توانست هرگونه ادعایی بنماید، چون نه کتابی در کار بود، نه نوشته دیگر، پیداست که در چنین شرایطی، دهها ابوهریره به وجود آمده و خود را محدث واقعی جا می‌زدند. (مهدی پیشوایی، سیره پیشوایان، قم، مؤسسه ‌امام صادق ـ علیه‌السّلام ـ ، چاپ سوم، 1375 ش، ص 325)

  البته ناگفته نماند ائمه ـ علیهم‌السّلام ـ نوشته‌هایی خودشان داشتند که در دست خودشان بود به خواص می‌گفتند. لذا شیعه مشکل نداشت اهل سنت در این باره گرفتار بودند. از اینروی روایات آنها از این لحاظ به اعتبار روایات شیعه نمی‌رسد.

  3. ورود اسرائیلیات

  از جمله گروههای خطرناکی که آن روزها در جامعه اسلامی حضور داشتند و تأثیر عمیقی در فرهنگ اسلام تاثیرمی گذاشتند، یهودیان بودند.

  شماری از «احبار» یهود که به ظاهر مسلمان شده و گروهی دیگر که هنوز به دین خود باقی مانده بودند در جامعه اسلامی پراکنده شده و مرجعیت علمی قشری از ساده لوحان را به عهده داشتند.

  تأثیری که آنان بر فرهنگ اسلام برجا نهادند به صورت احادیث جعلی به نام اسرائیلیات پدیدار گشت که بیشترین قسمت این احادیث درباره تفسیر زندگی پیامبران گذشته بود. تلاش علمی یهود در مسائل فقهی و کلامی نیز تأثیری نگران کننده نهاد و این موضوع در تاریخ چنان روشن است که جای کوچکترین تردید و شبهه‌ای در آن وجود ندارد. (السید مهد روحانی، بحوث مع اهل السنه و السلفیه‌، بیروت ،‌المکتبة الاسلامیه، ص 50 ـ 51)

  امام باقر ـ علیه‌السّلام ـ هم بخش مهمی از برنامه کار خود را در مبارزه با یهود و القائات سوء آنها، اختصاص داده بود. (ر. ک: الکلینی، اصول کافی، تحقیق علی اکبر غفاری، تهران، دارالکتب الاسلامیه، 1388 ق، ج 4، ص239)

  4. وجود افکار التقاطی و انحرافی

  از دیگر بحران‌‌های عصر امام باقر ـ علیه‌السّلام ـ وجود افکار التقاطی و انحرافی است. در این عصر گروههایی همچون، معتزله و مرجعه و خوارج به تبلیغ و نشر افکار و آراء خود می‌پرداختند و این امر باعث شده بود، هر گروهی قائل به قرائت‌های مختلف از دین شوند.

  امام باقر ـ علیه‌السّلام ـ نیز در برابر نفوذ عقائد باطل آنان موضع می‌گرفت و طی مناظراتی که با سران این گروهها داشت، پایگاههای فکری و عقیدتی آنان را در هم می‌کوبید و بی‌پایگی عقایدشان را با دلایل روشن ثابت می‌کرد. (ر. ک: طبرسی، الاحتجاج، قم، دارالاسوه، الطبعة الثانیه، 1416 هـ . ق، ج 2، ص 163 ـ 193)

 • نظرات() 
 • یکشنبه 22 اردیبهشت 1392

   

  دیده‌بان: شبکه بهایی «من و تو» طی اقدامی بی‌سابقه در پنج‌شنبه هفته گذشته اقدام به باز‌پخش مستندی با موضوع کودتای مخملی در لهستان کرد. من و تو در حالی این مستند را منتشر می‌کرد که جمهوری اسلامی ایران در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قرار دارد. لذا تحرک این شبکه خالی از هدف و برنامه برای بازتولید فتنه در انتخابات آینده نخواهد بود.

  به گزارش موسسه راهبردی دیده‌بان، شبکه «من و تو» که توسط کلان‌سرمایه‌داران بهایی حامی اسرائیل در انگلیس راه‌اندازی شده است و در ابتدا با برنامه‌های خانوادگی و سرگرم‌کننده ‌تلاش می‌کرد تا ماهیت اصلی خود را پنهان کند، پس از گذشت دو سال با گرفتن رویکردی کاملاً سیاسی از هدف بلند‌مدت خود که ایجاد جنگ روانی علیه مردم ایران است پرده برداشت. اگر‌چه همان اوایل کار نیز لا‌به‌لای برنامه‌های سرگرمی که تغییر در سبک زندگی اسلامی را هدف گرفته بود با ساخت مستندهای سیاسی به مسائل سیاسی نیز ورود می‌کرد.

  یکی از مستندهایی که در ابتدای سال 91 در این شبکه تولید و پخش شد مستندی درباره کودتای رنگی و مخملی بود که در لهستان انجام شد. این برنامه سیر براندازی نرم در کشور لهستان را با هدف آموزش براندازی و کودتای نرم به مخاطبان ایرانی توضیح می‌داد. در واقع این برنامه کودتای نرم به سبک "جین شارپ" صهیونیست که از تئوریسین‌های کودتای مخملی است را بدون مطالعه کتاب و تنها با دیدن فیلمی به مخاطبان ایرانی آموزش می‌داد.

  من وتو

  این شبکه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری پیش‌ رو پنج‌شنبه هفته گذشته اقدام به بازپخش این مستند می‌کند. این اقدام من و تو که با هدایت مستقیم سرویس جاسوسی انگلیس انجام شده است، به خوبی خبر از برنامه سازمان‌های جاسوسی دشمنان برای باز‌تولید فتنه در انتخابات ریاست جمهوری می‌دهد. اینکه چرا شبکه‌ای که با هدف سرگرمی راه‌اندازی شده در آستانه انتخابات نه تنها در سایت خود نظرسنجی‌های سیاسی با محوریت انتخابات منتشر می‌کند بلکه در تلویزیون با پخش مستند آموزش کودتای مخملی اهداف شوم دشمنان ملت ایران را پیش می‌برد جای تأمل دارد؟

  خاطر نشان می‌شود که هفته‌های گذشته نیز این شبکه که فسادهای اخلاقی مدیرانش زبان زد عام و خاص است، اقدام به پخش مستندی دیگر کرد که به فحاشی علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پرداخته بود و سعی نموده بود این نهاد انقلابی را که حافظ انقلاب و دستاوردهای آن است، در چشم مردم ایران تخریب کند. اما این نوع اقدامات آنان همچون آب در هاون کوبیدن بی‌فایده خواهد بود.

 • نظرات() 
 • یکشنبه 22 اردیبهشت 1392

   

   احمد نجفی گفت: هرگونه خبری مبنی برساخت فیلم تبلیغاتی کاندیدای ریاست جمهوری را تکذیب می‌کنم. برای ساخت فیلم تبلیغاتی به من چشمک هم نزدند چه برسد به پیشنهاد، در ضمن کار من فیلم‌سازی در این زمینه نیست و بلد هم نیستم.

  13910519000247_photoa.jpg - 27.60 Kbتسنیم:«احمد نجفی»  در خصوص ساخت فیلم انتخاباتی اسفندیار رحیم مشایی، گفت: هرگونه خبری مبنی بر این موضوع را تکذیب می‌کنم. برای ساخت این فیلم به من چشمک هم نزدند چه برسد به پیشنهاد، در ضمن کار من فیلم سازی در این زمینه نیست و بلد هم نیستم. به هیچ کس هیچ قولی برای ساخت فیلم نداده‌ام. یک در تریلیون نیز اگر از من خواسته شود که این فیلم را بسازم قبول نخواهم کرد زیرا در توانایی‌ام ساخت این فیلم وجود ندارد. هرگونه خبری مبنی بر این موضوع را به شدت تکذیب می‌کنم و دوست دارم بدانم که این خبر‌ها از کجا آب می‌خورد. 

  نجفی در خصوص برگزاری جلسه شورای عالی سینما گفت: ان‌شاءالله به‌زودی این مسائل و حاشیه‌ها تمام شود تا بتوانیم از حضور رئیس جمهور در این جلسه استفاده کنیم. منتظر تعیین وقت حضور رئیس جمهور برای برگزاری این شورا هستیم.

  این بازیگر سینما در خصوص ساخت مستند اجلاس جنبش غیرمتعهدها، اظهار داشت: قضیه از این قرار است که ما می‌خواستیم، این مستند را با یک پیش تولید قوی شروع کنیم اما متاسفانه به دلیل نبود بودجه کافی و کمبود وقت، این پروژه به سرعت آغاز شد و ما با سران و رهبران کشور‌های دیگر صحبت داشتیم و در این مستند شخص رئیس جمهور یکی از ارکان اصلی این مستند بودند و باید درباره این اجلاس صحبت می‌کردند اما تا به حال به دلیل کمبود وقت رئیس جمهور هنوز به مرحله پایانی مستند نرسیده‌ایم.

  وی در ادامه افزود: تمام مراحل این مستند پایان یافته است و فقط منتظر حضور رئیس جمهور برای پایان بندی مستند هستیم. بالغ بر 10 بار درخواست داده‌ایم تا بتوانیم از ایشان برای حضور در مستند استفاده کنیم اما ایشان به دلیل گرفتاری‌های زیادشان در مقام ریاست جمهوری هنوز به ما وقت نداده‌اند.

 • نظرات() 
 • .

  یکشنبه 22 اردیبهشت 1392

  سخنگوی شورای نگهبان:حضور رئیس‌جمهور به همراه مشایی عنوان مجرمانه دارد

  13910828000517_photoa.jpg - 28.68 Kb سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد:اقدام روز گذشته رئیس جمهور در همراهی با مشایی عنوان مجرمانه دارد و ما این موضوع را به قوه قضائیه اعلام کردیم.

  تسنیم:عباسعلی کد خدایی سخنگوی شورای نگهبان در‌گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم با اشاره به جلسه صبح امروز شورای نگهبان، اظهار داشت: جلسات هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری از امروز تشکیل شده و اعضا مشغول بررسی صلاحیت ها هستند و امیدواریم که بر اساس ماده 57 قانون انتخابات ریاست جمهوری بتوانیم در موعد مقرر نتایج را اعلام کنیم.

  وی در‌خصوص احتمال استفاده از تمدید 5 روزه فرصت شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری،گفت: استفاده از 5 روز دوم تبصره قانون به این بستگی دارد که ما ببینیم که در یک یا دو روز آینده بررسی ها را ادامه دهیم که اگر نیازمند زمان بیشتر برای بررسی باشیم این کار در مهلت ده روز انجام خواهد شد.

  سخنگوی شورای نگهبان درباره اقدام روز گذشته رئیس جمهور در همراهی اسفندیار رحیم مشایی برای ثبت نام در انتخابات، گفت: بله این موضوع امروز در هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به جایگاه ریاست جمهوری، به اتفاق آرا اکثریت اعضا هیئت معتقد بودند که اقدام اخیر رئیس جمهور در معرفی یکی از افراد به عنوان نامزد انتخابات تخلف بوده و عنوان مجرمانه دارد و قرار شد که مراتب آن به قوه قضائیه اعلام شود.

  کدخدایی تاکید کرد: ما مراتب این موضوع را به قوه قضاییه اعلام کردیم که پس از آن تصمیم گیری بر اساس قانون و بر عهده دستگاه قضایی است.

  وی در پاسخ به سوالی درباره راه اندازی کارناوال تبلیغاتی از سوی اسفندیار رحیم مشایی و آیت الله هاشمی رفسنجانی، اظهار داشت: هرگونه حرکتی که نشان دهنده تبلیغات باشد بر اساس قانون ممنوع است و ما از قبل، این تذکر را به افرادی که تمایل به ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری را دارند، داده بودیم و از آنها خواسته بودیم‌که از این گونه اقدامات خود‌داری کنند.

  سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد:به هر حال اتفاقاتی افتاد که امیدوار بودیم دستگاه‌های اجرایی و ذیربط با آن برخورد موردی داشته باشد و ما الان در جریان نیستیم که با آنها چه برخوردهایی شده است؛ این موضوع در بررسی صلاحیت‌ها یکی از مواردی است که مدنظر قرار می‌گیرد.

  کدخدایی همچنین در پاسخ به اینکه روند بررسی صلاحیت کاندیداها ابتدا به چهره‌های شاخص اختصاص دارد، گفت: ما بر اساس فهرستی که وزارت کشور از کاندیداها به ما می‌دهد صلاحیت‌ها را بررسی می‌کنیم و هیچ تفاوتی بین کاندیداهای شاخص و یا افراد دیگر وجود ندارد.

 • نظرات() 
 • شنبه 21 اردیبهشت 1392

   

  fr.jpg - 2.69 Kb نحوه نگرش آقای هاشمی به موضوعی به نام «ولایت فقیه»، مسأله ای است که تا به امروز بارها مورد بحث قرار گرفته و صاحبنظران در مورد آن سخن گفته اند.

  بولتن نیوز، چنانچه از رفتار و گفتار آقای هاشمی در طول تاریخ بعد از انقلاب اسلامی بر می آید، ایشان به ولایت فقیه به آن معنایی که مورد نظر امام خمینی بوده است، اعتقادی ندارند. این مسأله را می توان در نحوه مواجهه ایشان با برخی تصمیمات امام خمینی نیز ملاحظه کرد.

  در بسیاری از مواقع، آقای هاشمی حتی تاب تصمیمات امام را هم نداشته (شاید هم به تعبیر برخی کارشناسان، قدرت فهم عمق تصمیم امام را نداشته) و نسبت به آن اعتراض کرده اند. علاوه بر این، بارها نیز ایشان از موضوعی به نام «شورای فقهی» به جای «ولی فقیه» سخن به میان آورده و آن را ضرورت زمان حاضر بر شمرده اند.

  اولین بار ابتدا آقای هاشمی در تاریخ دوشنبه 2 دی ماه 87 در همایش اجتهاد در دوره معاصر که از سوی دانشگاه مذاهب اسلامی در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد به نکات بسیار مهمی پیرامون فقه مقارن، تجزی در مرجعیت و اجتهاد و تشکیل شورای فقهی، استصلاح و کافی نبودن مدیریت یک نفر در دوران اخیر برای اداره کشور... اشاره کردند که این مباحث شدیدا محل توجه ضد انقلاب قرار گرفت اما در داخل چندان به پایه های بنیادین و ساختارشکنانه این بحث توجه نشد.

  متعاقب آن آقای هاشمی مجددا در تیر ماه سال 91 در گفتگو با پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه به این مسایل اشاره کرد. اصرار پیوسته ایشان به بیان این مسئله علیرغم عدم استقبال حوزه های علمیه این مسئله را القا می کند که هاشمی پروژه مشخصی را برای کنترل اختیارات قانونی ولی فقیه در تئوری نظام جمهوری اسلامی از طریق قاعده شورای فقهی، فقه مقارن و قاعده استصلاح دنبال می کند. بنابراین اظهارات نزدیکان ایشان صرفنظر از صحت و سقم؛ نافی این مسئله که ایشان دل خوشی از ولایت فقیه ندارد و مانند گذشته شدیدا به دنبال شورای فقهی بجای ولی فقیه است و تلاش می کند برای این شورا ادلۀ فقهی و عقلی و قانونی درست کند چندان دور از واقعیت نیست.

  پرده دیگر از این ماجرا را می توان در کتاب «هاشمی بدون روتوش» که حاصل گفتگوی صادق زیباکلام، این مجیزگوی همیشگی هاشمی با وی است مورد ملاحظه قرار داد.

  به نظر می رسد این گفتگو که پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال 84 انجام شده است، عملا درصدد ساخت فضا و زمینه مناسب برای ورود آقای هاشمی به انتخابات بوده است.

  زیباکلام در این گفتگو، در اظهارنظری که برخاسته از عمق کم سوادی وی نسبت به موضوع ولایت فقیه است، حکومت ولایت فقیه را با حکومت پادشاهی، مشابهت داده و معتقد است که در چنین حکومتی، سایر قوا و نهادها دارای آزادی عمل نیستند. وی چنین می گوید:

  با توجه به اینکه حدود یک سال تا انتخابات ریاست جمهوری فرصت داریم از همین الان صحبت زیادی می شود. بالطبع جنابعالی از کسانی هستید که خیلی جدی از شما نام برده می شود. خیلی در این زمینه صحبت می شود از الان به بعد این صحبت ها بیشتر هم خواهد شد. قبل از اینکه سوال کنم آیا وارد انتخابات می شوید یا نه، مطلب دیگری را با شما در میان می گذارم که شاید مقدمه این بحث باشد. بنده و جنابعالی قبلا در خصوص مسائل سیاسی زیاد با هم بحث کرده ایم. دیدگاه هایمان در بسیاری از زمینه های سیاسی متفاوت بود. از جمله اختلافات مان در زمینه توسعه سیاسی. به نظر من از چند منظر می توان به مقوله توسعه سیاسی نگاه کرد. مثلا اینکه مطبوعات چه میزان آزادی دارند و یا مستقل از حکومت هستند. یا فی المثل انتخابات چقدر آزادانه و بدون دخالت اصحاب قدرت می تواند برگزار شود. یا نبود نهادی به نام زندان اوین را شاخصه ای دال بر توسعه یافتگی سیاسی گرفت یا شاخصه های دیگری ار در نظر گرفت.

  بنده معتقدم یکی از شاخص های توسعه سیاسی یک نظام می تواند این مقوله باشد که فاصله بین رأس آن نظام و بدنه اجرایی چقدر است؟ به نظر بنده هرچقدر این فاصله کمتر باشد، می توان گفت آن نظام به لحاظ سیاسی، توسعه یافته تر است. چون اگر بین رأس نظام یا شخص اول نظام و سایر ارکان نظام، مثلا روسای سه قوه فاصله زیاد باشد، آن وقت بلاتشبیه زمان شاه به وجود می آید. به این معنا که هرچقدر این فاصله بیشتر شود، به همان میزان نهادهای دیگر به جای آنکه مستقیم و مستقل عمل کنند، خود را صرفا مجری و فرمانبردار رأس نظام می دانند. نتیجتا اگر در رأس نظام مشکلی پیش آید یا تدبیر نادرستی اتخاذ شود، تمامی نظام در جهت نادرست حرکت می کنند.

  من همیشه در کلاس تاریخ معاصر ایران، یک مثال واقعی می زنم از یکی از مهم ترین نهادهای حکومت رژیم شاه که به دلیل فاصله زیادش با رأس هرم، کارکرد واقعی خود را در عمل از دست داده بود. این نهاد مجلس شورای ملی بود که در حقیقت یکی از سه قوه اصلی تشکیل دهنده رژیم شاه بود. اما به دلیل وضعیتی که رژیم شاه داشت و اینکه همه قدرت در بالا متمرکز شده بود، فاصله میان رأس هرم که شاه بود و مجلس آن قدر زیاد شده بود که مجلس صرفا فرمانبردار و مطیع اوامر شاه شده بود و در 10، 15 سال آخر حکومت شاه، رئیس مجلس فردی بود به نام مهندس عبدالله ریاضی که بعد از انقلاب اعدام شد. مهندس ریاضی در مجموع آدم وزینی بود. در فرانسه درس خوانده و از یک خانواده اصیل بود و جدای از ریاست مجلس در دانشکده فنی هم درس می داد. به عنوان رئیس مجلس او همیشه در مراسم سلام رسمی که به حضور شاه می رسید جمله ای می گفت که این جمله معروف شده بود. او در برابر شاه می گفت که «بزرگ ترین افتخار مجلس برآوردن منویات ملوکانه است». به عبارت دیگر مهم نبود که مملکت چه می خواهد. مهم آن بود که اعلیحضرت چه می خواهند. این همان مشکلی است که خدمت تان عرض کردم.

  از نظر تئوری های سیاسی ممکن است که توسعه سیاسی را به اشکال مختلف تعریف کنیم، اما وقتی فاصله میان رأس هرم که شاه بود با مجلس این قدر باشد، نمی شود گفت که نظام شاه به لحاظ سیاسی چندان توسعه یافته بود. حالا ممکن است جنابعالی بپرسید که این به کجای بحث یا پرسشی که بنده پیرامون نامزدی شما برای ریاست جمهوری دارم مربوط می شود؟ من معتقدم که اگر کسانی که نامشان برای ریاست جمهوری کشور تاکنون مطرح شده، هر کدامشان که انتخاب شوند و بشوند رئیس جمهور آینده ایران، این فاصله میان رأس هرم و سطوح دیگر آن که در این مورد ریاست جمهوری باشد عملا پیش خواهد آمد. یعنی اگر رئیس جمهور آینده ایران توانایی ها و شایستگی هایی چون توان اجرایی یا حیثیت و مقبولیت بین المللی، یا مقبولیت و پذیرش توسط مدیران ارشد نظام، یا مقبولیت از ناحیه مراکز رسمی و غیر رسمی قدرت مثل نهاد روحانیت را هم داشته باشد، باز می رسیم به همین نکته ای که در بالا ذکر کردم یعنی فاصله ی او با رأس نظام خیلی زیاد خواهد بود. این فاصله چه بخواهیم و چه نخواهیم به وجود خواهد آمد و این پدیده در بلند مدت قطعا به ضرر نظام خواهد بود.

  بنده یک مثال از محیط دانشگاه می زنم که مطلب روشن تر شود. اگر رئیس یک دانشکده ی دارای دکترا از یک دانشگاه معتبر اروپایی یا آمریکایی باشد ولی اساتید دیگر دانشکده دارای مدرک فوق لیسانس از دانشگاه های داخلی باشند، هر وقت اعضای هیئت علمی پیش رئیس دانشکده می روند چون میان آنها یک فاصله ای است، خواسته یا ناخواسته اوامرش را اجرا می کنند. اما اگر سایر اساتید دانشکده هم از دانشگاه های معتبر خارجی دکترا گرفته باشند، دیگر دلیلی ندارد که در مواجهه با رئیس دانشکده خود را پایین تر احساس کنند بلکه از یک موضع برابر با او برخورد می کنند و به جای اجرای اوامر رئیس با او همکاری می کنند. من خیلی جدی فکر می کنم که اگر میان رهبری نظام و روسای سه قوه فاصله زیاد باشد، این حالت قطعا نه به خیر و صلاح کشور و آینده نظام است و نه اتفاقا به نفع خود رهبری. این یک بحث خیلی جدی پیرامون آینده ی نهاد ریاست جمهوری است.

  مرحوم شهید رجایی جمله ی معروفی داشتند که قطعا یادتان می آید. ایشان می گفتند که «من مقلد امام، همکار مجلس و برادر رئیس جمهور هستم». اگر رئیس مجلس بشود مقلد رهبر، در آن صورت ما به کدام سمت و سو خواهیم رفت؟...

  ...اگر رئیس جمهور از میان افرادی انتخاب بشود که فعلا نامشان مطرح شده است، آن وقت این مسئله فاصله که عرض کردم تکمیل می شود و جدای از مملکت و نظام، بیشترین ضرر این وضعیت در بلند مدت متوجه خود رهبری می شود.

  چنانچه از فحوای سخنان زیباکلام بر می آید او نه تنها درک درستی از نظریه ولایت فقیه ندارد بلکه حتی معتقد است باید شخصی روی کار بیاید که محدوده اختیارات قانونی ولی فقیه را هم کاهش دهد. به همین دلیل است که اصلاح طلبان و سکولاها در انتخابات سال 84، همگی در ستاد انتخاباتی هاشمی جمع شده و حامی آن شدند.

  جالب آنکه هاشمی نیز این اظهارات زیباکلام را تایید کرده و از استراتژی سکولارها پرده بر می دارد: الان برای پذیرش ریاست جمهوری خیلی به من مراجعه می شود. یکی از استدلال ها همین است که جنابعالی مطرح می کنید. اگر شما انتخاب نشوید، سطح نظام و مدیران بالای نظام، پایین می آید. شما این مسئله را بیشتر توضیح دادید. آنها البته ادله دیگری هم می آورند. اگر این روزها پنج ملاقات داشته باشم، چهار ملاقات در خصوص این بحث است. کسانی که می آیند، این حرف ها را می زنند.

  من هم هنوز همان استدلال همیشگی را دارم که درست نیست که بگوییم فقط یک نفر است که می تواند کار کند. این خدمت به مملکت نیست. باید بگردیم و کسانی را پیدا کنیم. این گونه نباشد که به یک نفر متکی باشیم. باید افرادی را بیاوریم، تقویت کنیم تا بزرگ شوند. خودم فکر می کنم کنار رفتنم از دستگاه اجرایی خدمت بزرگی به انقلاب است. قطعا انسان های نیرومند، عاقل، مبتکر، دلسوز و متدین در جامعه ما هستند. باید اینها را بشناسیم و با آنها کار کنیم و به صحنه بیاوریم تا کارها را انجام دهند. نباید این گونه به گذشته برگردیم. تا این لحظه مقاومت کردم. احساس می کنم در جایی یک سازماندهی صورت گرفته که بر من فشار بیاورند تا نامزدی ریاست جمهوری را بپذیرم. اما افراد مختلفی با من بحث می کنند.

  زیباکلام بار دیگر سخنان قبلی خود را تکرار کرده و می گوید: اما آنها (رئیس جمهوری آینده) باید افرادی باشند که بتوانند فاصله بین رهبری و رئیس جمهور را کاهش دهند.

  متاسفانه آقای هاشمی نیز این سخن زیبا کلام را تایید کرده و می گوید: بر سر این موضوع با شما اختلافی ندارم!

  از سال 82 تا به امروز ده سال می گذرد. در این ده سال، سه دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران برگزار شد. با دقت به رفتار هاشمی در این سه دوره می توان دریافت که همواره رویه وی بر همین طریق بوده است. و از همین جاست که آقای هاشمی در این ده سال، همواره مورد توجه اصلاح طلبان، سکولارها و فتنه گران بوده است. حال باید از آقای هاشمی پرسید چگونه خود را مدعی ولایتمداری و پایبندی به آن می دانید در حالی که حتی در ساحت "نظر" هم قائل به نظریه ولایت فقیه امام نیستند؟ چگونه حضرتعالی ولایتمدارید در حالی که همه منکران و مخالفان ولایت فقیه پشت شما سنگر گرفته اند؟

 • نظرات() 
  • تعداد صفحات :9
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
  • 5  
  • 6  
  • 7  
  • ...  

  آخرین پست ها


  نویسندگان  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات