"البته من اصرار دارم این منطقه را «غرب آسیا» بگویم، نه خاورمیانه. تعبیر خاور دور، خاور نزدیك، خاور میانه درست نیست. دور از كجا؟ از اروپا. نزدیك به كجا؟ به اروپا. یعنى مركز دنیا اروپاست؛ هر جائى كه از اروپا دورتر است، اسمش خاور دور است؛ هر جا نزدیكتر است، خاور نزدیك است؛ هر جا وسط است، خاورمیانه است! این تعریفى است كه خود اروپائى‌ها كردند؛ نه، ما این را قبول نداریم. آسیا یك قاره‌اى است؛ شرقى دارد، غربى دارد، وسطى دارد؛ ما در غرب آسیا قرار داریم. بنابراین منطقه‌ى ما اسمش منطقه‌ى غرب آسیاست، نه منطقه‌ى خاورمیانه"

بیان فوق را رهبر معظم انقلاب در دیدار با دیدار اساتیددانشگاه هادر ماه رمضان امسال مطرح نمودند.مبحث مهمی که متاسفانه در رسانه ها چندان مانوری به آن داده نشد،ایشان با عمق نگاه استراتیژیک خود نسبت به مسائل بین المللی ومنطقه ای بار دیگر اقتدار نظام اسلامی را در مناسبات جهانی به رخ همگان کشیدند.اساسا بیان این نظر حضرت آقا در این مقطع تاریخی در منطقه که درکنار حرکت های بیداری اسلامی ،اسلامگرایی دوباره کشورهای اسلامی نیز به وجود آمده خود نشان دهنده این است که ملت های اسلامی دوره جدیدی را در تاریخ خود آغاز نموده اند که باید با تکیه بر توانایی ونیز حفظ استفلال وهویت اسلامی وتاریخی خود دست سلطه مستکبرین را از این منطقه حساس کوتاه نمایند.

خاورمیانه به چه معناست:

درباب خاورمیانه تاکنون تعاریف بسیاری از جانب اندیشمندان وصاحب نظران ارائه شده است. علی رغم اینکه کمتر از یک قرن از همه گیر شدن این تعریف در محافل بین المللی میگذرد ،اما این منطقه امروز به یکی از استراتیژیک ترین وحساس ترین ونیز با اهمیت ترین مناطق در جهان مبدل شده است.

واژه­ی خاورمیانه نخستین بار در 1902 / 1281 توسط یک آمریکایی به­نام «آلفرد تایر ماهان» برای توصیف منطقه بین خاور دور (هندوستان و قلمرو انگلیس و ماورای آن) و خاور نزدیک (قلمرو امپراتوری عثمانی) به­کار رفت. وی این پیشنهاد را طی مقاله‏ای در مورد دشواری‏های خلیج فارس برای انگلیس در نشریه «نشنال ریویو» مطرح کرد. اندکی بعد، این واژه از سوی روزنامه تایمز لندن و سپس در مکاتبات رسمی دولت انگلیس، و آن گاه توسط دولت‏های انگلیس و آمریکا در جنگ جهانی اول و دوم، مورد استفاده قرار گرفت. تأسیس اسرائیل غاصب در خاورمیانه و نیز آغاز و تداوم جنگ‏های متعدد اعراب و رژیم صهیونیستی و افزایش اهمیت جهانی نفت منطقه خاورمیانه، باعث کاربرد گسترده‏تر این واژه شد.

واژه خاورمیانه در یکی از محدودترین تعریف‏ها، به ­منطقه نفوذ انگلیس در فاصله دو جنگ جهانی اول و دوم، یعنی به فلسطین و ماورای اردن و عراق اطلاق می‏شد (خاورمیانه کوچک) اما بعدها، خاورمیانه تعداد بیشتری از کشورها را در برگرفت. این کشورها شامل ایران، ترکیه، اردن، مصر، قبرس، شبه جزیره عربستان، پاکستان، افغانستان، عراق، فلسطین، سوریه، لبنان و سودان است.

ایالات متحده امریكا و ایادی غربی آن برای تسلط بر این منطقه که از اهمیت استراتژیک و ژئو پلیتیک فوق العاده ای برخوردار است، طرح های مختلفی را به منصه‌ی ظهور گذاشته اند که از جمله ی آن می توان به "نقشه راه"، "طرح خاورمیانه بزرگ"، "طرح خاور میانه گسترده"، "طرح خاورمیانه جدید" و... اشاره کرد.

 اهمیت خاورمیانه

خاورمیانه پس از جنگ جهانی دوم به مرکز رقابت های بین المللی تبدیل شد. عوامل مهم و ویژگی هایی که این منطقه را به صفحه اول رقابت های بین المللی تبدیل کرده و قدرت های بزرگ با محور آمریکا برای توسعه نفوذ و تسلط بر آن تلاش می کنند عبارتند از:

1- موقعیت استراتژیک جغرافیایی

2- محل ظهور سه دین بزرگ اسلام، مسیحیت و یهودیت

3- فراگیربودن دین مبین اسلام در منطقه

4- منابع و ذخایر غنی انرژی، نفت و گاز

5- پل ارتباطی تجاری سه قاره جهان

6- پیشینه تاریخی و مذهبی و قرار گرفتن مکانهای بزرگ و مقدس مسلمانان

7- تنوع نظام¬های سیاسی، ایدئولوژیکی (پادشاهی، سنتی، جمهوری)

8- تعارضات قومی، مذهبی، منازعات و افراطی گری¬های مذهبی

9- وابستگی اکثر کشورها به قدرت¬های بزرگ

10- محل تاسیس سازمان¬های بین¬المللی و منطقه¬ای تاثیرگذار (اوپک، جنبش عدم تعهد و ...)

11- مرز مشترک زمینی و دریایی کشورها با هم

اهداف و راهبردهای مستکبرین در خاورمیانه

طراحان راهبردی آمریکا برتری جهانی ایالات متحده در طرح نظم نوین جهانی را از طریق تشکیل خاورمیانه بزرگ متشکل از آسیای میانه، جنوب غربی آسیا و شمال آفریقا میسر دانسته که در گام اول آمریکا باید بر خاورمیانه کوچک (کشورهای افغانستان، عراق، سوریه و ...) تسلط یابد.اشغال عراق و افغانستان بخشی از اجرای طرح خاورمیانه بزرگ توصیف شده است.

اهداف و راهبردهای آمریکا در خاورمیانه را در چهار حوزه به شرح ذیل می توان دسته بندی کرد:

الف) اهداف و راهبردهای سیاسی

1. فرآیند دولت سازی در منطقه (نظام های باز) جایگزینی نظام های استبدادی، سلطنتی و موروثی

2. توسعه دیپلماسی عمومی و مدیریت افکار عمومی در ایجاد نظام های سیاسی با مدل لیبرال دمکراسی با ظاهر مردمی تحت سلطه آمریکا

3. حفظ موقعیت، نفوذ و تسلط آمریکا در منطقه در راستای استراتژی برتری جهانی

4. مشارکت دادن اروپا در هزینه¬های اجرای طرح خاورمیانه بزرگ

5. تامین امنیت کشورهای دوست آمریکا از جمله اسرائیل

6. امنیت جریان نفت و انرژی برای کنترل اقتصاد جهانی

7. ترویج آزادی های سیاسی و حقوق بشر

ب‌) اهداف و راهبردهای فرهنگی

استحاله فرهنگی ونا کارآمد ساختن فرهنگ های ملی و ترویج و تحمیل فرهنگ جایگزین متمایل به غرب از طریق:

1) گسترش فضای مجازی و ابزارهای رسانه ای، اینترنت

2) تسلط بر سازمان های غیردولتی فرهنگی

3) تحقیر فرهنگ بومی و ملی و عدم استناد و توجه به آثار و احوال گذشتگان

4) فرقه سازی و تشکیک و تردید در مبانی و ارزش های دینی

5) کمک به جهانی سازی فرهنگی

6) عملیات روانی، هدایت و فریب افکار عمومی

7) تضعیف روحیه و پرستیژ ملی در کشورهای منطقه

8) آموزش و توانمندسازی گروه ها، NGO ها و اشخاص و توسعه و تقویت جامعه مدنی

9) آموزش فرهنگ و ارزش های غربی با پوشش توسعه دانایی و کاهش بی سوادی در منطقه

10) اسلام زدایی و واژه زدایی اسلامی از متون آموزشی و مبارزه با اعتقادات مذهبی و دینی

11) جلوگیری از رشد اسلام گرایی

ج‌) اهداف و راهبردهای اقتصادی

1. دسترسی آسان و ارزان به نفت و انرژی

2. تشکیل منطقه آزاد تجاری خاورمیانه

3. هموار کردن ورود اسرائیل به حوزه اقتصادی منطقه

4. گسترش روابط تجاری و تجارت منطقه¬ای

5. تسلط بر جریان اقتصادی خلیج فارس

د) اهداف و راهبردهای نظامی

راهبردهای نظامی برای حفظ نفوذ و سلطه سیاسی، استیلای فرهنگی و اقتصادی کشورهای منطقه بکار گرفته می شود.

راهبردهای نظامی یا اقدامات پیش دستانه پس از ناکارآیی ابزار تهدید و بازدارندگی و راهبردهای سیاسی فرهنگی مورد بهره گیری قرار گرفته است راهبردهای نظامی بخشی از دکترین آمریکا در نظام بین الملل است برای کشورهایی که از قوانین بین المللی (بخوانید قوانین آمریکایی) پیروی نکنند و اشغال نظامی عراق و افغانستان توسط آمریکا و متحدانش در اجرای طرح خاورمیانه و راهبردهای آمریکا در منطقه توصیف گردیده است.

همزمان با تحولات و موج بیداری اسلامی در منطقه، حمله نظامی به لیبی و عملیات نظامی عربستان در بحرین را نیز می-توان به نیابت از آمریکا و در راستای اجرای راهبردهای نظامی توصیف نمود که با شعار آزاد کردن مردم، ایجاد و دموکراسی، انجام اصلاحات سیاسی متمدن کردن مردم، آبادانی کشور و ... انجام گرفته ومی گیرد..

حال با بیان کوتاهی که عرض شد به خوبی میتوان به این نکته پی برد که استعمار گران به چه دلیل خاورمیانه را برای خود با اهمیت می دانند.آنچه امروز نیاز است برهم زدن معادلاتی ست که اروپا وآمریکا برای ما تعریف کرده اند وما را مجبور نمودند که در زمین طراحی شده وتعریف شده آنها بازی کنیم که بحث خاورمیانه نیز از آن جمله است چرا که این بحث همان طور که رهبری فرمودند در مقایسه با اروپا وآمریکا معنا می گیرد(اروپا محوری) که باید من بعد در ادبیات دیپلماسی وسیاسی ما به غرب آسیا تغییر پیدا کند که علاوه بر هویت یابی دوباره کشورهای این منطقه از حوزه نفوذ مستکبرین نیز خارج گردند.